ny/nye sewellia lineolata dør pludseligt? (sommerfugle-smerling)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
FreddieJ — 13. maj 2013, 17:16
Vi startede et akvarie op for et par måneder siden og anskaffede os 2stks sewellia lineolata, efter at akvariet havde kørt ca 2uger. I løbet af 48timer dør den ene, mens den anden trives.
Vi ventede noget tid, så akvariet kunne blive kørt fuldt ind (kørt ca 2måneder), og købte så endnu et eksemplar (tirsdag) , men denne døde også i løbet af 48timer (torsdags), og samme dag bytter vi den til en ny fisk. Denne er så død idag (mandag). Denne var mærket omkring halen (se vedhæftede billeder) - men de andre gange har der ikke været noget synligt på fisken.. Én af de to første vi købte, har der overhovedet ikke været problemer med, hvilket undrer os meget. Det er kun de "nye".
Er de svære at holde i live, eller hvad tager livet af dem - uden den gamle generes?
Øvrigt:
Akvarie: 54L Eheim kørt lidt over 2måneder
Andre fisk: 1 Garra Flavatra, 5 Guppy, 3 Gyrinocheilus aymonieri (kinesisk algeæder)sidst nævnte var særlig hår ved fisken med såret
Udover: 5Helena snegle, 4 RCS, 4 amano
Nitrit: 0
Nitrat: 10mg/L
GH: ca 15
KH: ca 15
PH: ca 7-8
På forhånd tak *skeptisk*
Bruger #381101 — 13. maj 2013, 17:20
jacob — 13. maj 2013, 17:21
Sølz — 13. maj 2013, 17:46
Guppyerne er heller ikke egnede til at gå sammen med dem, da de (jvf. mine erfaringer) sagtens kan finde på at nippe lidt til andre fiskearter.
Alt i alt har du lavet en dårlig kombination af fisk:(
Sewellia lineolata er ikke vanskelige at holde i live/få til at vokse op. Jeg har selv en flok på (i en midlertidig placering) i et 54-liters akvarium - se beskrivelsen af akvariet under min profil. De stortrives.
Du skal træffe nogle valg om, hvilke af dine fisk, du ønsker at beholde således, at du tilbyder dem nogle bedre levevilkår.
FreddieJ — 13. maj 2013, 18:00
Temp. Ligger pt på 25grader, ved ikke om du betragter det som køligt? 🙂
Jeg kan sagtens følge din tankegang, og de kinesiske algeædere var blot en midlertidig investering. Disse må vi hellere skaffe os af med igen hurtigst muligt. Dog synes guppyerne ikke at udgøre et problem, de passer bare sig selv.
Har du en forklaring på hvorfor vi nu har haft i alt 3 døde af denne slags?
Den ældste, der ikke har haft problemer er ofte fremme, især omkring fodringerne og er ret aktiv 🙂
Vores mål var at beholde vores Garra, samt have 2stk sewellia, vil dette give for stor kamp om føden?
Sølz — 13. maj 2013, 19:19
Temperaturen kan give dig et problem, da lineolata helst vil have ca. 20 grader og Garra flavatra helst 25-26grader.
mikkel_k — 13. maj 2013, 19:43
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.