kampfisk - Hun eller han?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
sugefisken — 5. maj 2013, 14:31
Jeg har lige været nede hos min dyrehandler,og hun solgte mig 3 hun-kampfisk....Men nu er jeg pludselig kommet i tvivl...Hvad nu hvis det viser sig at være de såkaldte "Kort finnede han-kampfisk"..vil min "gamle " kampfiske han kunne se forskel på hun eller han?..Min kampfiske han opfører sig pragende og spreder sine store finner + gællerne...det gjorde han,mens de 3 nye fisk var i indkøbsplast posen fra dyrehandleren...er det et tegn på raseri eller flirt?
Jeg håber at nogen kan give mig et prej om jeg har valgt forkert...Jeg vil så nødig slå de nye ihjel,for de er så flotte..🙁
Mvh
sugefisken
andersm — 5. maj 2013, 15:52
Hvis du er i tvivl om det er hunner du har fået med hjem, så hold øje med om de begynder at være alt for hårde ved hinanden.
Normalvis vil hunnen vise finner og gæller, og herefter svømme væk, men hvis de begynder at være for hårde ved hinanden, så kunne de tyde på du har fået en han med hjem.
koptokaff — 5. maj 2013, 19:07
Når det er sagt, så udviser din han helt almindelig kampfiske-adfærd; de vil gerne smide alle andre kampfisk på porten... Men jeg har indtil nu været heldig med mine kampfisk. Når han lige har blæst sig op og vist sig frem, så kan han nu tolerere hunnerne... hvis de holder sig væk fra dér hvor han er... Men jeg har masser af gemmesteder, så hunnerne kan få fred.
- måden du kan tjekke om dine hunner er hunner, er ved at se om fisken har en lys ægplet mellem brystfinnerne. Hvis fisken har det, så er det en hun.
mikkel_k — 5. maj 2013, 22:37
jacob — 13. maj 2013, 07:38
jacob — 13. maj 2013, 07:38
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.