sorte plader til baggrund

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ilyberth — 23. april 2013, 07:06

Jeg vil til at omlægge mit store akvarium. Til det, har jeg tænkt at få en surt baggrund og en sort side sat op som baggrundsfilter.
Mit akvarium er ikke standart og meget højt. jeg tænker at jeg skal bruge 2 plader på omkring 1 m2. gerne 1-2 mm tyk. helst sort eller mårkegrøn plast eller pvc.
hvor får jeg fat i sådan noget?

MR.akvarie — 23. april 2013, 13:34

petworld måske.

ilyberth — 23. april 2013, 17:19

Jeg må prøve at besøge dem i morgen, Er der ellers nogen der ved hvor man kan få sådan nogle plader. Det er ikke noget der normalt har med dyr at gøre jo.?

Mr.Frog — 23. april 2013, 17:41

Søg efter ubehandlede skiffer plader til tage og facader

aslarsen — 23. april 2013, 17:41

Nu kan jeg ikke lige i mit hoved se hvad det er du vil, men jeg har sat sort (hylde film) bag på mine akvarier og på siden af det ene (de står op mod hinanden) og jeg har fortrudt det.. Jeg syntes det blev alt for mørkt..

anielsen — 23. april 2013, 17:58

hvis du vil have sort, og ikke har lys bagved så kan det her du
http://www.thansen.dk/product.asp?c=8809428905&n=1199145602&pn=1222847725

Mr.Frog — 23. april 2013, 18:32

Det lyder til det skal være en rigtig baggrund og ikke udvendig film 😀

ilyberth — 23. april 2013, 18:40

#6, det er stort set det jeg vil have til baggrunden, så hvis jeg kan finde en der er stor nok, tager jeg sådan en.
MEn til det indterne, vil jeg gerne have en plade, ikke en film, en plade som er 1-2 mm tyk, den må også gerne være lidt tykkere, men den skal være sort eller meget mørk grøn.
Så vil jeg bruge den som væg til et indbygget filter. Akvariet er meget højt og har ikke nogen standardmål på nogle led, jeg skal ikke bruge et standard modul, for det er ikke det jeg kikker efter (til denne ombygning)
Skiffer kan være det jeg skal kikke efter, tak Mr.Frog.

Bruger #946029 — 23. april 2013, 19:02

Hej Isak

Prøv eventuelt at tage kontakt til Klaus fra Tropeakvarier - jeg ved, han bruger bruger plader i den stil, du efterlyser.

Alternativt kunne dette være en mulighed: http://www.interglas.dk/plexiglas___sort___3_mm-p-544.html

Mr.Frog — 23. april 2013, 19:08

Kig evt i byggemarkeder eller andre steder hvor de sælger fliser og den slags beklædninger.
Eller evt på byggepladser der er ved at beklæde en facade med sten eller nedbrydning af tage i nærheden af hvor du bor og hør om du kan købe et par overskudsplader.
Husk helst ingen overfladebehandling, hvis ikke du ved hvad de er behandlet med.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.