Helena snegle yngler næsten hurtigere end rotter ;(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Braaby — 11. april 2013, 11:51

Nogle vil mene jeg har et positivt problem, men efterhånden synes jeg ikke det er skægt længere.

For 8 Mdr siden købte jeg 12-15 stk. Helena snegle, og de er nu blevet til over 300 stk
Dem der bildte mig ind de ikke formerede sig ret meget/hurtigt er fulde af ....

Og der er åbenbart ikke interesse i at købe dem. Har dem til salg her på siden og facebook for 3,-/stk., eller hvis man henter over 50 stk. 1,50/stk.

Så hvordan afliver man dem hurtigt og humant? Koger dem eller?

For at forære dem væk, kommer ikke på tale, så hellere aflive dem. det er et princip for mig, og det må i mene om, hvad i vil.

Lyngs — 11. april 2013, 12:23

Hvis du er ked af at have så mange så er det jo ikke et positivt problem.

300 nye snegle på 8 mdr lyder måske voldsomt, men de har nok haft optimale betingelser. Godt bundlag de kan grave sig ned i med masser af overskudsfoder eller andre sneglearter. Sammenligner man med hvad andre sneglearter har af formeringsrater så er dine 300 ingenting. Det svarer til at der er kommet 2,5 nye pr. snegl om måneden. Posthorn eller blæresnegl havde formeret sig til MANGE tusinde hvis der var mad nok til det.

Sørg for at dit bundlag ikke er fuld af overskudsfoder/fiskelort, ikke kun på overfladen men også nede i. Jo mere mad der er jo flere snegle kommer der, uanset hvilken art der er tale om.

Braaby — 11. april 2013, 12:52

#2 det prøver jeg også på, men skal have tyndet ud i dem, for der er alt alt for mange AH'ere.

Nogen idé om, hvilken metode der er den mest humane at aflive dem på? Ellers ender de som snegle-suppe i en gryde kogende vand, regner med at 1. Maj bliver skærings dato for dem. For skiller mig af med dem, så jeg max har 25 AH i hver akvarie (180L og 250L)

najash — 11. april 2013, 13:21

det kender jeg alt for godt desværre. Jeg var dog så smart at jeg kun købte 4 stk. men det er da blevet til rigtigmange allerede.
Jeg har en kammerat som har smerlinger (de spiser snegle) så når jeg har for mange snegle af alle arter så bliver de samlet sammen til ham 😀

Lyngs — 11. april 2013, 14:17

Jeg købte for ca. 1½ år siden tre AH'ere til mit 250L som var nærmest overrendt af blæresnegle. Jeg ser stadig kun max. 3-4 stykker om dagen. Der er kommet flere til men det er ikke mange. Jeg fodrer sparsomt og suger bunden en gang om ugen. Hvorvidt der ryger Ah yngel med når jeg suger bunden ved jeg ikke men har ikke lagt mærke til det. Blæresneglene er for længst udryddet så AH'erene har kun evt. foderrester at spise.

Med hensyn til aflivning, er det mest humane du kan gøre, at lægge dem ud på en flise og knuse dem en af gangen med en flad sten eller hård skosål. Spilkogende vand er en anden mulighed, men jeg bryder mig ikke om tanken om at de har trukket sig op i huset og bliver kogt med "fødderne" først.

heidi48 — 11. april 2013, 15:03

Ja, du må jo have løst problemet med, hvad du skal fodre dem med, som du skrev om for en måneds tids siden, sådan som de yngler.
Vi har Helena snegle i faktisk samtlige af vores snart 25 akvarier og oplever ikke at de formerer sig så vildt, men vi fodrer heller ikke sneglene specielt, så måske giver du den simpelthen for gode livsbetingelser?
Så vil det jo ikke hjælpe at sælge ud eller aflive, for så kommer de jo bare igen!
Prøv at sætte dem i DBA eller hør i din lokale akvarieforretning om de vil bytte dem for noget andet?
Jeg aner desværre ikke, hvordan man afliver snegle på en ordentlig måde.

Lizette — 11. april 2013, 15:28

Vi har også Mange akvarier - og det er ikke i alle alle akvarier den enorme formering er et problem, men især i vores 128L oplever jeg tidobling hvert år. De får en med en hammer, da den lokale akvariebiks bliver overrendt af folk som vil af med Ah snegle.
De ryder op i "et problem, men bliver selv til et nyt snegle problem. Det eneste positive er at de er nemme at håndplukke, så man hele tiden kan holde dem nede i antal. Glem det med at der overfodres - sludder og vrøvl. Jeg fodre som en sindssyg i alle +20 akvarier, men har kun store problemer i eet akvarier. I "nabo akvariet" på 160L smed jeg 10 Anatome helene i for et år siden - og jeg gætter på at de stadig kun 10. Så det er andre faktore der spiller ind.

Lyngs — 11. april 2013, 16:37

[citat]
Glem det med at der overfodres - sludder og vrøvl. Jeg fodre som en sindssyg i alle +20 akvarier, men har kun store problemer i eet akvarier. I "nabo akvariet" på 160L smed jeg 10 Anatome helene i for et år siden - og jeg gætter på at de stadig kun 10. Så det er andre faktore der spiller ind. [/citat]
Hvordan fodrer man som en sindssyg? Fodrer alle sindssyge deres fisk på samme måde og er det det samme som at overfodre?😉
Du mener altså at de vil formere sig eksplosivt "under de rette betingelser" selv om der ikke er mad nok?😀

Selvfølgelig er der andre faktorer der spiller ind. Det første og vigtigste er altid at der er mad/næring nok. Der er selvfølgelig flere faktorer, men man kan ikke komme uden om at tilstedeværelsen af føde er den vigtigste faktor for ALT liv. Derefter for AH snegle er det vigtigt at der er kalk nok i vandet til dannelse af deres skjold. Jo højere temperaturen er, op mod 30C, jo bedre for deres fordøjelse og dermed også vækstrate. De nyklækkede snegle graver sig helst ned i bundlaget og lever her til de har en hvis størrelse. Har de ikke den mulighed bliver de fleste måske spist af fisk.

Braaby — 11. april 2013, 19:32

#6 jeg stoppede med at fodre dem for sig, de lever af fiskefoder og de selvdøde fisk jeg får.
og alligevel yngler de som rotter

Grævling — 11. april 2013, 19:47

Du må have snegle-viagra i vandet 0.o
Ang aflivning, så tror jeg kogning er det bedste valg *hvis* du ikke kan finde nogen med en sneglepisende fisk eller skildpadde.

Braaby — 11. april 2013, 20:01

#10 mine pragtsmerlinger æder dem med velbehag, men de kan ikke spise sig ud af dem, jeg har kun fire på 7-8 cm, og de vil kun have de små er de over 1 cm tager de dem ikke

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.