Hvilke killier holder til v. overfladen?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Vandpjaskeren — 16. marts 2013, 12:55
De skal gå i et 530 ltrs akvarium med plnater og vestafrikanske fisk, dvs. Mindre cichlider (bunden), tetra (midten) og rygsvømmer maller.
JeppeC — 16. marts 2013, 16:21
sugemallekalle — 9. august 2013, 11:34
kim m — 9. august 2013, 11:43
#1 Kig på nogen Epiplatys.
Pseudepyplatys annulatus, som #2 forslår er ret små og hvis dine cichlider er bare lidt sultne eller territoriale, så ryger killierne nok hvis de er for små.
Ellers er Aplocheilichthys normani måske et bud.
Vandpjaskeren — 9. august 2013, 12:26
Har haft klovne/Pseudepyplatys annulatus, de gik fint sammen med 3 stk Steatocranus casuarius (8-12 cm) indtil det blev juleferie og fiskene selv måtte sørge for foder... Bumbum... Nu har jeg den lidt større Epiplatus dagerti og hele Vestrafrikabaljen klarede sommerferien uden fodring og uden mandefald/fiskefald 🙂
Jeg har kigget på golden wonder, den ser virkelig både flot og robust ud, men som sagt dogmet i dette akvarium er Vestafrika - ellers bliver det simpelthen for svært at vælge 😉
sugemallekalle — 9. august 2013, 12:27
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.