Nybegynder, hvad er det for slags fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Minischast — 24. februar 2013, 06:34

Jeg har købt et akvarium på den blå avis, og ville be om hjælp til hvad det er for nogle fine fisk jeg har fået med.

Der er tre Scalar, men de ser ikke helt ens ud



Tre styks af dem her



Fire styks af dem her



En af sådan en her



Tre styks af dem her



En af sådan en her



Sidst men ikke mindst 5 styks af dem her


Lige præcis dem her, er der så forskel på om de har "hanekam" eller ej?


Til sidst ville jeg høre hvordan det passer med de fisk til 300L?

mikkel_k — 24. februar 2013, 07:40

starter fra en ende af
1. efter scalare er guld gurami http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10786 ja der står blå gurami i artsbeskrivelsen men samme fisk bare forskellige farver. 🙂
2. er platy http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10780.
3. er sværddrager http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10907.
4. corydoras aeneus http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10825 din er bare albino som du enten bør anskaffe minimum 5 mere af eller skaffe dig af med den ene du har da det er flokfisk som minimum bør holdes 6 sammen.
5. er vist platy igen som nr 2.
6. tør jeg ikke byde på da jeg ikke kender så meget til denne slags maller men der er masser af malle proffer her inde der nok skal fortælle hvad det er for en

mikkel_k — 24. februar 2013, 07:46

i mine øjne ligner det en ok fiske sammensætning (med forbehold for mallen som jeg ikke ved hvad er for en) dog tror jeg fiskene ville sætte pris på lidt rødder og en masse planter, især lidt flydeplanter ville være super godt eller nogle lange planter der lægger sig hen af overfladen.

Permand — 24. februar 2013, 08:33

1 guld scalar og 2 koi-scalar og resten som beskrevet 😀

AnneH — 24. februar 2013, 08:59

#2+3 Som jeg læser billederne, er der 3 pansermaller og ikke én... men jeg er helt og så absolut enig med dig i, at der bør anskaffes gerne mindst 3 mere, så der bliver en flok. Også enig i, at nogle tæt beplantede områder vil være et plus for fiskene.

#1 Pansermaller kræver bundlag, der ikke er skarpt, for ellers slides deres skægtråde af, hvilket hæmmer deres søgen efter foder og deres mulighed for omgang med flokken. Prøv og mærke mellem fingrene, om dit grus føles skarpt.
Og så i øvrigt tillykke med dit nye akvarium, og velkommen til siden. *santa*

mikkel_k — 24. februar 2013, 09:02

ja det kan jeg godt se nu du siger det 🙂

hkh — 24. februar 2013, 09:19

Jeg synes du skal kigge i en akvarie-fiske bog, hvor du i ro og mag kan se billeder og læse om fiskene. Ellers spørg #4

Minischast — 24. februar 2013, 14:41

Tusinde tak for alle jeres svar.

#2 Fedt med de links så kan jeg lige læse lidt om dem.

#5 Den er også god nok der er tre styks af den hvide. Bundlaget er lige som sand så ikke skarpt, og det er det bundsand de har haft hele tiden 🙂

#7 Det har du også helt ret i at jeg skal få gjort, skal bare lige finde tiden til og læse en 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.