Ramt af uheld, smadret akvarier :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Piranhaa — 9. februar 2013, 19:36

Her forleden dag, kom jeg til at slå en flænge i mit 300 liters da du skulle gøre salgs klart.
Løbet er nu kørt for 300 literen, da der er for stor chance for at flænge vil løbe.

Idag skete der så, det absolut værste der kunne ske for mig lige nu.
Jeg har i 4 måneder samlet penge (er studerende, og lever udelukkende på min SU) og gjort mit 630 liters akvarie klart og flot, og lagt mange tusinde kroner i det.
Værst af alt, har jeg gået med håbet og glæden om at jeg en dag ville have det stående flot og færdigt i mit værelse.

Jeg sidder idag ved min computer og laver ingenting, da jeg pludselig høre en plasken bag mig. Jeg tænkte at det måtte være min sumps udstrømmer der var røget ud over siden af akvariet. Da jeg kommer hen til akvariet og ser at silikonen er gået op ca 30 cm ned ad venstre side, går jeg fuldstændig i shock.
Jeg løber ud og tager en spand, og begynder at kaste vand ud af vinduet. Da jeg endelig når det, er hele mit værelse oversvømmet, og mit headset, min spejlrefleks oplader og mit akvarie er alt sammen defekt.

Alle bør være klar over at dette er en risiko ved at holde akvarier, men det kom fandme bag på mig, hvilken sorg det er, at miste 4 måneders glæde, arbejde og penge.

Lige pt. skal jeg ikke have akvarie igen, men det kan være det kommer igen en dag. Det tog sku lige lovlig meget pusten på mig. Hvis jeg en dag beslutter mig for det igen, vil jeg aldrig købe et brugt akvarie igen.

Her er billeder af tragedien:







Jesper Green — 9. februar 2013, 19:39

Jeg har sgu ondt af dig......sikke en nedtur 🙁

Emilmjensen — 9. februar 2013, 19:44

Har virkelig ondt af dig 🙁

- Mit gamle akvarie på 128 liter, gik også til for ca 2 måneder siden hvor bundglasset flækkede og der strømmede vand ud 🙁



Men hvis du kunne lide det, synes jeg bare du skal op på hesten igen, og så evt starte med at købe et nyt startersæt på 54, eller 128 liter 🙂 bare for at komme i gang igen 🙂

Bruger #669501 — 9. februar 2013, 19:45

Jeg kondolere. Det blir bare ikke værre nogensinde:-(

Ronni.N — 9. februar 2013, 19:55

Og jeg troede mit uheld var slemt. 🙁

Det er det man aldrig ønsker at opleve.

Piranhaa — 9. februar 2013, 20:42

Takker for medlidenheden.

Jeg har nu stadig mit 250 liters og mit lille 17 liters, og dem gir jeg ikke op på.

Flexi — 9. februar 2013, 21:15

Nøøøj hvor trist, kan sagtens følge dig. Må absolut være så trist at opleve. Håber du kommer op på hesten igen.

hubbi — 9. februar 2013, 21:20

føle med dig jeg har ikk glemt den dag mit 530l begyndte og rende fre det ene bagerste nedrste hjørne øvøv 🙁

argememnon — 10. februar 2013, 00:30

Det er fandeme godt nok surt 🙁

Håber du har en god indboforsikring til at dække de ødelagte ting. Vores indbosforsikring dækker ikke skaderne på akvariet, men vil dog dække de ting, som en pludselig opstået skade vil ødelægge. Så du må igang med at læse din indboforsikring igennem.

Har du underboer?

Bruger #228434 — 10. februar 2013, 01:04

Vild nedtur. Har fandme også ondt af dig..

Som 'argememnon' skriver: Har du underboer? Hvis ja, bør du nok give besked om det!!

mauri3000 — 10. februar 2013, 04:17

Em helt almindelig inbos forsikring vil dække de skader du har fået der. Det er bare at løfte røret og få ringet til dem. Akvariet skal du dog selv erstatte, men så får du da dækket de andre ting i det mindste. Op på hesten igen!

Raagaard — 10. februar 2013, 07:09

Hejsa. Damn surt. 11# ha ret, din indbo dækker måske. Et råd er til alle, check med jeres forsikring inden i opstiller, og så få aftalt en dækning som skal indgå, hvis det ikke er indeholdt i forvejen.
Jeg har bestilt 350 ltr, som kommer i min sommerferie, jeg har til den sag tænkt mig at lave en spildbakke, som skjules under bordet, et lille afløb som føres tl regnvandsbrønd, når færdigt, skal det nok komme her på siden
Raagaard

nicolai og joachim — 10. februar 2013, 09:01

Det er dæleme træls, men op på hesten igen, du skiller den ad og fuger bare den 660 så kører den igen 😀

Bruger #669501 — 10. februar 2013, 09:17

Jeg havde også købt en hel kasse akvarie silicone og så gået helt on the loose:-) husk at kig din selvrisiko inden du ringer til forsikring.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.