UV filter - Go eller No Go? Hvorfor?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Emilmjensen — 21. januar 2013, 18:51
Har hørt mange delte meninger om et UV filter, og det har gået hen og fanget min intreserre 🙂
Så vil høre om der er nogle som har det og evt kan fortælle mig om det er godt eller dårligt? Og evt hvorfor? 🙂
Helt specifikt, hvorfor vælger man et UV filter? Hvad er det som gør det så godt? 🙂
Schreiber21 — 21. januar 2013, 18:56
For kort tid siden var jeg plaget af hvide pletter. Fandt hurtig ud af at man ikke længere kan købe medicin. Så derfor faldt mit valg på en green killing machine hvilket jeg ikke har fortrudt. Den er virkelig effiktiv 🙂
Så det er det jeg bruger den til. Men har også hørt den er kanon mod alger.
Í mit akvarie får den kun lov at sidder kortvarigt da den ikke er speciel køn at se på og den fylder en hel del. Og den kan jo lige så godt komme op når den har gjort sit arbejde 🙂
Emilmjensen — 21. januar 2013, 18:58
Har dog lidt problemer med alger, men dette mener du at et UV filter kan klare?
Du sagde at det virkelig er effektivt? Hvor lang tid sad det i før de hvide pletter var væk? 🙂
Bruger #381101 — 21. januar 2013, 19:29
Schreiber21 — 21. januar 2013, 19:52
For mig er det gode penge givet ud 🙂
Schreiber21 — 21. januar 2013, 19:55
Den jeg ´bruger er dog et selvstændig filter hvilket betyder at jeg kan tage den ud når der ikke længere er behov og sætte den i et andet akvarie. Det er ikke ligesom dem man sætter på slangen til sit spandfilter osv.
Så synes bestemt den er smart. Der er faktisk en til salg her på siden hvis det var noget. 🙂 Hvis jeg ikke allerede havde købt en så havde jeg købt den der er herinde 🙂
Emilmjensen — 21. januar 2013, 23:31
Ved i egentlig om det kan fjerne den gule farve som jeg har i mit vand som kommer fra trærødderne?🙂
KimJ — 22. januar 2013, 06:29
UV stråling fjerner ikke farven fra vandet.
Udover det, er UV stråling en glimrende måde at holde vandets indhold af svævende bakterier/alger/parasitter o.l. nede på et minimum.
Hvis man skal nævne nogle ulemper, er der strømforbrug og problemer med at fiskene fra et UV-akvarium ikke har samme modstandskraft, som fisk der allerede er tilvænnet det høje bakterieindhold i vores akvarievand, hvis man en dag vælger at afhænde dem til et sted uden UV.
Det kan derfor være lidt uhensigtsmæssigt at bruge UV i opdrætsakvarier, hvis man påregner at sælge yngelen.
Viborgfisk — 22. januar 2013, 07:47
Mener at have læst at UVfilter ikke er så smart hvis man har planteakvarie, du fjerner nogle af de ting som planterne lever af...
Emilmjensen — 22. januar 2013, 09:04
nyberg — 22. januar 2013, 09:06
Nu, hvor akvariemedicin ikke længere kan købes i butikkerne, giver det god mening at anvende UV ved sygsomsudbrud og ved nyindsættelse af fisk. UV-filteret kurerer ikke syge fisk, men det kan hjælpe til at holde et sygsomsforløb under kontrol. Akvariet bliver aldrig sterilt end et UV-filter, da vandet konstant podes med bakterier og andre mikroorganismer fra bundlag, dekorationer og fiskenes afføring. Dog nedsættes kimtallet i vandet betragteligt, hvilket i sig selv næppe skader en sygsomsramt fisk.
#8. Det er min oplevelse, at et UV-filter fjerner farve fra vandet, inkl. den, som trærødder afgiver. Med store mængder træ, kan det muligvis ikke følge med.
Emilmjensen — 22. januar 2013, 09:35
Mit vand er nemlig lidt gult, og så har jeg også lidt problemer med alger 🙂
Du siger ved nyindsættelse af fisk? Altså vil det være en god ide at have UV filter igang når man får nye fisk? 🙂
axis_mundi — 22. januar 2013, 12:04
Der hvor du skal være opmærksom er f.eks. ved sygdom hvis du bruger medicin (det kan jo købes i udland ) der kan uv ødelægge virkningen af medicinen, og det er lidt det samme med andre tilsætnigner som f.eks flydende plantegødning osv.
UV-filtret virker kun på det der føres igennem det via vandgennemstrømningen.
Efter min mening bør man kun bruge uv ved specifikke behov som f.eks nye fisk, sygdom, misfarvning af vand osv. altså man kører med det i perioder, og ikke som en del af den normale daglige drift.
Emilmjensen — 22. januar 2013, 12:50
Og så kan jeg sætte det igang dagen inden jeg skal have nye fisk, og så 2-3 dage frem?
Lige nu da mit vand er lidt gult, så bruge det til at fjerne denne farve osv? 🙂
Fx bruge det ved sygdom eller noget 🙂
Som du siger så fjerne det i unødvendige perioder? 🙂
nyberg — 22. januar 2013, 12:57
Hvis det er vigtigt for dig at holde det vandets gul farve i skak, så prøv at drosle UV-filteret ned til at køre max 4-6 timer i døgnet og se, om det ikke er tilstrækkeligt, når først vandet én gang er blevet klart.
Med mindre, at du plages af svævealger, vil du nok opleve en begrænset effekt mht. algebekæmpelse. Jeg vil ikke udelukke, at UV-filteret har en lettere algebrænsende virkning, idet nogle algesporer må ryge igennem filteret. Jeg tvivler dog på, at det giver en mærkbar effekt.
Emilmjensen — 22. januar 2013, 13:00
nyberg — 22. januar 2013, 13:10
Mit eget UV-filter var fuldstændig klinisk rent inden i efter et år.
axis_mundi — 22. januar 2013, 13:24
Og så kan jeg sætte det igang dagen inden jeg skal have nye fisk, og så 2-3 dage frem?
Lige nu da mit vand er lidt gult, så bruge det til at fjerne denne farve osv? 🙂
Fx bruge det ved sygdom eller noget 🙂
Som du siger så fjerne det i unødvendige perioder? 🙂[/citat]
Ja jeg mener i høj grad at uv er pengene værd.
Jeg ville køre med det lidt længere gerne en 2-3 dage før nye fisk og måske en uge efter. Det er ikke sådan et fordi du kører med det en uge-14 dage eller såmænd en måned, at så vælter alt ballance i akvariet eller det hele eksploderer når du slukker det, slet ikke. Men det bør ikke bruges vedvarende i den daglige drift.
10nnitus — 22. januar 2013, 13:36
Hvis kemien, forholdet, i akvariet imellem fisk, planter, lys, vand, foder, temperatur og filtreringen er i balance i forhold til hinanden, er dette en ganske overflødig unødvendig investering, og vil i og for sig kun skabe en falsk tryghed, for opgaverne / problemerne i akvariet vil i så fald alligevel ikke løsses.
Hvis der alligevel skulle vælges at køre med dette apparat, kan fiskene ikke bare lige omrokeres imellem forskellige akvarier, her kræves at der enten køres med UV i alle akvarierne eller uden.
Så der er en masse man lige skal have igennem tankerne inden man beslutter om det er en god ide for en selv.
Men igen er det min personlige mening
axis_mundi — 22. januar 2013, 14:29
Hvis der alligevel skulle vælges at køre med dette apparat, kan fiskene ikke bare lige omrokeres imellem forskellige akvarier, her kræves at der enten køres med UV i alle akvarierne eller uden.
Så der er en masse man lige skal have igennem tankerne inden man beslutter om det er en god ide for en selv.
Men igen er det min personlige mening
[/citat]
Har du nogen form for dokumentation for det, eller er det udelukkende bygget på din personlige holdning ??
nyberg — 22. januar 2013, 15:04
UV-filtrering er på ingen måde en undskyldning for at slække på vandskifte m.v. Det fjerne ikke nitrat og, hvad der ellers måtte hobe sig op. UV-filteret kan være godt at have - men alting med måde.
10nnitus — 22. januar 2013, 15:55
Jeg har ikke selv nogen form for dokumentation, men efter at have famlet rundt i det nærmest uendelige på nettet, netop for at få mere information at vide om denne mulighed, er jeg kommet til denne konklusion, at der både kan være gode sider som ulemper ved dette valg, men bestemt ikke noget universal hjælpemiddel, her bliver man nødt til som jeg skrev i det tidligere indlæg sætte ind i forholdet mellem de nødvendige tiltag, for at balancen i akvariet skal være i ligevægt.
Bruger #339463 — 22. januar 2013, 16:47
For et par år siden havde jeg sat det samme filter til et 720 liter akvarium. Jeg har 2 stk 720 liter stående i forlængelse af hinanden, dekoreret med trærødder (som alle mine akvarier). I en måned havde jeg UV-C filter på den ene 720'er og vandet var krystalklart, hvorimod det var helt brunt i det andet.
Jeg bruger UV-C filter i situationer hvor jeg ellers ville benytte esha 2000 eller lignende produkter og esha exit eller lignende produkter. I situationer med oppustet mave eller gloøjne hvor man kunne benytte aquamor-1, benytter jeg også UV-C filter.
Hver gang der er en tråd om dette emne, vil den ene og den anden have dokumentation for dit og dat. Send mig en PB, så kan vi aftale et tidpunkt hvor man kan komme, og se forskellen på to akvarier med trærødder, hvor den brune farve er væk i det ene.
Jeg husker en tråd på cichlids.dk for et år siden, hvor vi havde den samme diskution, og der endte det med, der var nogle der ville teste det mod bugvattersot, men hvad er der kommet ud af det 🙁
Hvis man skal have UV-C til at fjerne det brune i vandet, så skal man nok regne med at have det kørende døgnet rundt.
Når der skal helbredes sygdomme skal det også køre døgnet rundt til sygdommen er væk.
Har man fisk i et akvarium med UV-C filter kørende, og skal flytte nogle til et andet akvarium eller sælge af den, til personer, som ikke har UV-C filtrering, så skal de tilvendes langsomt, ligesom når man køber fisk i en af de forretninger, som holder deres salgsfisk på UV-C filtreret vand.
Jeg benytter 9W UV-C
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.