Så blev min 250L balje færdig
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Flexi — 3. januar 2013, 22:30
Alle fisk er nu over i 250L og de ser ud til at trives godt.
Jeg fik akvariet fyldt og med bundlaget fra mit 112 liters samt planter og rødder derfra. Nyt vand tilsat aquasafe og snask fra den lille pumpe jeg havde i mit 112 literes og så har jeg den største indvendige pumpe som har kørt i 1½ uge inden til at køre sammen med mit bagrundsfilter og det vil jeg forsætte med en uges tid. Fiskene fik deres første foder i dag til middag, de fik ikke alt for meget da jeg har fået at vide der absolut ikke skal overfodres de første 2 ugers tid.
Er rigtig glad for at jeg valgte at købe den nye bagrund og få gagn i baggrundsfilteret. Det rykker godt nok. Vandet var crystal klart inden for en time og så er jeg generalt bare imponeret over at det er lykkedes mig at få det hele til at fungere så godt(jeg er ikke den største gør del selv mand, da det kniber med tålmodigheden til tider 🙂.
I dag skulle jeg så finde en løsning på mit porsa stel. Ville godt have det pakket ind så ledninger mm er gemt væk og det fremstår pænt. Var ikke sikker på hvad løsningen skulle være, men en masse timers søgning i forskellige tråde herinde og på google fandt jeg frem til et par løsninger at vælge imellem. Ville som udgangspunkt gerne have skydelåger i, men efter at undersøge lidt, syntes jeg de forskellige løsninger hurtig løb op i en del penge. Men besluttede alligevel at undersøge om jeg kunne finde en skydeliste i plast samt låger af plast eller andet matriale til fornuftige penge. Besøgte den lokale tømmerhandel, der kunne de ikke hjælpe med nogen skydeliste, og det samme kunne de hellere ikke i Davidsen, Jem&fik eller Biva.
Så det endte med at jeg kun fik købt noget patenbånd som skulle bruges til at bolte stellet til muren i stuen, har et gulv der giver sig sindsygt og ville helst undgå at skulle bruge en plads under stellet.
Fik det bolteret fast og så fornøjeligt og iagtog akvariet. Men alligevel var jeg ikke tilfreds, ville godt have det satsans bord beklædt. Var en tur i kælderen, der fandt jeg min dug som jeg har brugt til spisebordet. Den er lavet af sort nylon, forholdsvis stift. Nu manglede jeg bare en plade. Fik så ideen om at jeg da kunne tage bagbeklædning fra mit gamle klædeskab i kælderen. Så fluks ned og rive lortet fra hinanden, tage mål og save ud. Derefter beklædte jeg hver plade med stykker fra den sorte dug jeg havde klippet ud. Alt var skåret så det passede præcist med at de ville sætte i spænd og jeg derved ville undgå og skulle bruge silikone eller bore i stellet. Det færdige resultat kostede mig ikke en øre og er blevet rigtig godt 🙂.
Så mange timer senere, kan jeg endelig side her og nyde mine fisk. Det er præcis 9 dage siden jeg købte mit rigtig første akvarie på 112 liter, men allerede efter et par dage, var jeg klar på at ville have noget større. Indvisterede så 800 kroner i det 250l med bord/stel og det har jeg ikke fortrudt 🙂.
Fisk:
5 Pterophyllum scalare
10 Rød Neon
10 Lemon Tetra(Hyphessobrycon pulchripinnis)
5 Maller(kan ikke lige huske navnet)
1 Gul mysterie snegl
Teknik:
Borneo Bagrund med Bagrundsfilter
AquaClear 50 Powerhead.
1x 827 Rør
1x 830 Dayligt
På længere sigt er planen at jeg vil have discus, men vil godt lige være lidt mere tryg med mit nuværende setup 🙂.
Alt ris og ros, forslag til forbedringer modtages meget gerne.
Link til den gammle tråd hvor man kan følge mit arbejde frem til det jeg har i dag.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1485471
Billeder fra de seneste dages arbejde:
Tobiass123 — 3. januar 2013, 23:15
Altså meget fint, men der er plads til forbedringer, synes jeg:)
Jeg tror du ville blive glad for et dæmpet lys i sådan et akvarie, så hvad med at få hjørnet(et stort et) fyldt med vallisneria, der kunne vokse hen ad overfladen?
Sølz — 3. januar 2013, 23:24
Flexi — 3. januar 2013, 23:39
Skal også have flere planter i, skal en smut ned til avifauna mandag, så er bliver der købt lidt med hjem. Og så skal jeg have fundet nogle granit sten. Angående sten, hvorfor nogle fra naturen må man så smide i akvariet uden risiko for det giver ballade med vandet?
Sølz er ingen pumpe, det er en rod som går fra den store og op mod hjørnet 😉
Og mange tak for indput :-)
DK1991 — 3. januar 2013, 23:51
Du kunne også udskifte den med en Hydor nano koralia, fin diskret cirkulationspumpe.🙂
Flexi — 3. januar 2013, 23:59
Lige et billede med dayligt lys slukket:
Magneten nede til højre er ikke pynt, den bliver samlet op i morgen 🙂
DK1991 — 4. januar 2013, 00:20
Flexi — 4. januar 2013, 01:12
Det er bare for at være på den sikre side jeg også har den store pumpe til at køre 🙂
Jan Persson — 4. januar 2013, 10:01
F. eks. noget lignende dette, det er samme baggrund, som er monteret
http://unimati.dk/images/Borneo1A.jpg
Flexi — 4. januar 2013, 12:38
Man bliver aldrig helt færdig eller tilfreds med sin, det er en ting jeg har fundet ud af de sidste 14 dages tid 🙂
Vil til stranden her i weekenden for at kigge efter sten.
Bruger #784120 — 4. januar 2013, 12:51
Jeg synes at det er en rigtig god start du har fået lavet her, 9 dag og så være nået her til, flot.
Når du køber planter så prøv om ikke du kan finde en rød plante eller to. Det hvide sand skal nok tage lidt farve til sig og komme af med den værste skaphed.
Nu er du gåret i 250L. for dine scalare, en rigtigt flot og majestætisk fisk. LAd den nyde 250eren og når du så vil have diskos, så købe et akvarie mere, det er måske bare mig, men begge fisk er flottest i deres egne akvarier og til diskoserne kunne et 1000l.- være flot 😀
Bruger #784120 — 4. januar 2013, 12:52
Det sidder så også sine begrænsninger for nogle af os. 😀
Flexi — 4. januar 2013, 15:42
Har set et par planter som jeg gerne vil have i, for lige smidt et billede op af dem lidt senere, så håber jeg i kan hjælpe med at fortælle mig hvad det er for nogle 🙂
Flexi — 4. januar 2013, 16:10
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/storage/akvarier/EB6B8D2E-0964-9BE4-22F9D1C8D34BC71D.jpg
Kunne også godt tænke mig nogle ideer/links til planter jeg eller kunne smide i. Vil gerne have noget til overfladen, ved bare ik helt hvad det skal være.
Flexi — 5. januar 2013, 15:02
Har også fået samlet lidt sten, smider lige nogle billeder lidt senere.
farmandd — 5. januar 2013, 16:09
Tilykke med din nye balje det ser fint ud
Jeg kan hjælpe dig med et skydesystem
hvis du stadig ønsker det.
Flexi — 5. januar 2013, 21:22
Fik samlet lidt sten i dag og smidt dem i baljen. Vaskede dem først og så lå de i kogende vand fra el kedlen en times tid. Kan ikke rigtig finde ud af om det er blevet godt eller skidt, eller om jeg bare lige skal vende mig til at der er kommet lidt mere i baljen? 🙂
Smider lige et billede:
Flexi — 6. januar 2013, 12:37
Har brugt 2 stk 2 literes plast flasker, 1½ vand i hver samt 250g sukker og en klump gær svarende til en hassselnød og 1½ teske natron. Slangerne fra flaskerne er koblet på et t stykke og så videre op til en envejs ventil og ned til en ilt sten i akvariet. Hvor lang tid skal jeg forvente før der kan ses bobler?
DK1991 — 6. januar 2013, 14:34
Flexi — 6. januar 2013, 14:52
Har også lige fortaget mit første vandskift i forbidelse med at jeg skulle have placeret ilt stenen ordentligt. Skiftede en 4 del vand og tilsat lidt aquasafe. Er det nødvendigt at tilføje lidt aquasae ved hvert vandskifte?. Og så kom jeg flydende plante gødning i(Plangt Growth Premium fertiliser) Mine Scalere blev vidst en smule rundt på gulvet og søgte hen i et hjørne. Men de svømmer fint rundt igen
Bruger #784120 — 6. januar 2013, 15:59
CO2 og ilt sten høre ikke sammen er der en klog mand der lærte mig. Ilt binder bedre til vand og så er CO2en spilt. Planterne skal nok frigive ilt
Flexi — 6. januar 2013, 16:11
Hvad jeg har læst mig frem til, så er en trappestige(difuser) klart det bedste at bruge, men en iltsten kan også sagtens bruges og havde en til at ligge i skuffen 🙂
Køre med co2 ud fra den info jeg har læst herinde og andre steder på nettet, det giver klart de bedste betingelser for mine planter, og så koster det kun en pakke gær og lidt sukker at genfylde 🙂
Bruger #784120 — 6. januar 2013, 17:03
Det var fordi jeg troede at du også tilføjer luft.
Flexi — 6. januar 2013, 17:34
Er sådan en her, og den hedder nu godt nok iltsten 🙂
Nå men under vandskift i dag, kom jeg da til at se at det t8 rør jeg købte for 14 dages tid siden var et 840 og ikke et 827. Så var nede i tømmerhandlen, og fik det sørme byttet til et 827 😀 Nu mangler jeg bare et 865(henter jeg i avifauna i morgen) og så er lyset på plads indtil videre. Pt køre jeg kun med en refelktor, så det måtte jeg lave om på.
Var over i det lokale indkøbscenter og fik købt nogle alubakker. Gik så i gang med at få dem klippet til så de kan være under lysstofrøret. Der blev monteret dobbeltklæbende tæppetape under amarturet og så på plads med de til klippede alustykker. Det blev bedre end forventet klart en forbedring af lyset, kostede mig 15kr for allubakkerne, så er en glad mand 🙂. Betalte 119kr for den første refelktor jeg købte*blink*
Lidt billeder:
Co2:
Hugo — 6. januar 2013, 17:37
Flexi — 6. januar 2013, 17:48
AnneH — 6. januar 2013, 17:51
Hvis du fortsætter i den fart, bliver du sgu en erfaren akvarist om mindre end en måned 😉
Hugo — 6. januar 2013, 17:54
Man propper dem bare i neden fra og de sidder perfekt. Alufolien sender lyset i alle retninger, fordi det krøller.
Du ricikere også at alufolien over tid falder ned om rørene, så rørene varmer og får kortere levetid.🙂
Flexi — 6. januar 2013, 18:03
Ja Anne, er blevet total bidt af denne hyggelig hobby 🙂. Nu er de største ting på plads, bagrund osv. Så nu er der fin pudsningen tilbage, hvilket jeg aldrig tror stopper 🙂
Vil lige lave en vandtest om lidt, og så smdier jeg lige resultaterne herinde, så håber jeg i lieg vil hjlæpe mig med at se om det er som det skal være. Har en lille formodning om at min ph er lidt høj, var den nemlig sidst. Men måske vandskift har hjulpet?
Flexi — 6. januar 2013, 18:16
No3-10
No2-0
Dgh- 7-7-10-4
Dkh-15
Ph-8.2
Cl2-0
Vil godt have min ph ned, nogen anbefalinger til hvordan jeg gør det? Spagnum i en nylonstrømpe eller hvad er bedst?
Hugo — 6. januar 2013, 19:14
Sidder selv lige og leger med en co2controler, som skal kalibreres og tilsluttes:D
Flexi — 6. januar 2013, 20:09
Flexi — 6. januar 2013, 23:04
Hvad kan i anbeale mine til mine scalare?.
blizzie — 7. januar 2013, 00:38
blizzie — 7. januar 2013, 00:39
Flexi — 7. januar 2013, 19:35
Fik en super god service hvor jeg blev vejledet igennem hele min indkøbsliste.
Jeg købte følgende
Levende Myggelaver(dem der skal opbevares i køleskabet).
Frostfoder, bestående af røde, hvide og sorte rejer og Daphnier.
Af planter fik jeg købt, 3 Javabregner som jeg har bundet til mine ene træ rod. Og 4 Limnophila sessiliflora.
Efter at have undersøgt mine muligheder for at tilføje nye fisk som evt skulle købes med hjem i dag, fandt jeg frem til to nye arter. 5 Kejser tetraer og så et par som jeg meget flovt må erkende jeg glemte navnet på*rødmer*, men de er super flotte, smider lige nogle billeder og så kan i måske se hvad det er for en 🙂
Hugo — 7. januar 2013, 19:50
Flexi — 8. januar 2013, 07:28
Efter at have læst lidt mere omkring hjemmelavet co2 anlæg, så er jeg kommet frem til at det vil være mere effektivt at fordele co2en via mit powerhead. Har set at jeg har en lille studs siddende ved hullet hvor vandet bliver trukket ud af powerhead. Kan jeg bare koble slange fra co2 anlægget dertil eller hvad vil være det bedste? Har også set denne metode: http://www.akvarieplanter.dk/co2-forstover men min lille hjerne kan ikke helt finde ud af om det er muligt med mit nuværende setup, er ikke intresseret i at skulle have et ekstra powerhead kørende nemlig.
Flexi — 8. januar 2013, 07:41
Flexi — 8. januar 2013, 10:26
blizzie — 8. januar 2013, 12:32
Javabregner på rødder er bare skide lækkert 😀 Hvordan hæftede du dem fast? Fiskesnøre?
Kan godt være din dværggurami bliver hidsig hvis den begynder at lave skumrede men det må du jo tage til den tid 🙂 Har du tænkt på at give den et område med tæt overfladebeplantning af samme årsag? Helst væk fra hvor pumpeudstrømmeren sidder..
Du er ikke nervøs for at dit CO2-anlæg overproducere og frigiver for meget CO2? Spørger bare fordi jeg selv havde overvejet at lave det ligesom dig men er lidt bange for fiskedød uden styring.. Måler du på CO2 indhold?
Mvh Lars M
Flexi — 8. januar 2013, 12:57
Ja ser super godt ud med Javabregner på rødder. Har hæftet dem fast med fiskesnøre, var ldt besværligt med mine fede pølsefingre men det gik 🙂
Ja de næste to planter jeg skal have, er en til toppen(nogen forslag?) og så vile jeg gerne have lidt grønt til bunden, noget græs af en slags, men ved ikke helt hvad jeg skal gå efter der?
Har læst en del om hjemmelavet co2, og er kommet frem til at der ikke er den store risiko for forgiftning, men hoder nøje oje med mine fisk og slukker for co2 om natten. Er meget spændt på at følge mine planters vækst de næste to uger 🙂. Planen er at købe et testsæt til at måle min co2 når ejg finder et.
blizzie — 8. januar 2013, 15:01
Muslingeblomst svømmer i overfladen og sætter rødder ned i akvariet (tager dog noget lys)
Dem du har stående i højre hjørne samt midten vokser de ikke til overfladen og ligger sig?
Jeg køber dråbetest til og laver et klartvandskammer til mit DIY-CO2 sæt..
nr 2 beholder fungere både som bobletæller og sikkerhed mod gærblandingen ikke kommer over i akvariet:
http://www.akvariegoedning.dk/images/stories/billeder_til_artikler/CO2/co2_for_dummies_del_1.pdf
Flexi — 8. januar 2013, 16:02
Vil lige tjekke muslingeblomsen ud, tror du det vil blive for meget nu jeg har de to andre?.
Lyder spændende med dine planer, og tak for et super link, det vil jeg lige nærstudere
Flexi — 8. januar 2013, 17:36
Nu vil jeg se om jeg kan finde en opskrift til 250L som folk har haft succes med.
Hvordan retter jeg mine info som jeg lavede da jeg oprettede mit akvarie? Kan ikke finde nogen steder hvor det kan gøres*blink*
blizzie — 8. januar 2013, 18:37
Rigtig god idé med en sikring mod gærvand tror jeg!
Ja vent og se hvordan de vokser muslingeblomsten breder sig af helvede til 😉 Den er heldigvis nem at få op igen! Ikke ligesom alm andemad har jeg prøvet at have i et akvarie engang det var en plage uden lige at få helt renset op!
Flexi — 8. januar 2013, 21:03
Har lavet en ny gær blanding, så nu venter jeg spændt på at mine planter forhåbentlig vokser 🙂
Flexi — 12. januar 2013, 13:30
Som nogle har læst i en anden tråd, så har jeg for tiden travlt med at holde øjde med mine nye discus. Det går på nuværende tidspunkt rigtig godt og de spiser som de skal. Farverne er også ved at komme flot frem.
Nå men har gået og leget lidt med tanken om at få smidt noget led belysning i amarturet som supplement til mine to lysstofrør. Meningen er dog at det kun skal køre når mit tænd/sluk (indstillet til 12 timer) slukker.
Har i forven en osram led liste ligende hvor der sidder led dioder monteret på en slags tape, de så kan samles på mange forskellige måder. Vil smide lidt billeder senere når jeg er gået i gang 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.