Nyopstartet akvarie tips!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mic8900 — 19. december 2012, 14:32
jeg har et 325 l akvastabil effectline til og stå, og nu vil jeg til og have gang i det har prøvet nogle gange før, men det er som om mine fisk dør sådan lidt efter lidt,
så nu prøver jeg helt forfra, har aldrig brugt gødning eller vandbehandling før, så dette er helt nyt for mig.
men lad os starte med hvilke fisk/planter vil i anbefale, jeg havde tænkt noget med en stime rød neon og en stime kileplet, og evt en stime hvidesky
til lidt større fisk havde jeg tænkt et par dværg guramier. her sidder jeg så fast, jeg aner intet om de kan sammen eller om det vil blive overfyldt, havde tænkt en 20-30 stykker af hver, er det i overkanten?
og med hensyn til planter er jeg også på bar bund, jeg har en stor trærod til og ligge det er det hele.
Håber der sidder nogle derude der har lyst til og dele lidt erfaring og tips med mig!😀
Hilsen Michael
KlausJuul — 19. december 2012, 15:02
Lyder som en god plan at starte fra bunden og være godt forberedt inden man "bare prøver igen".
Gødning og vandbehandling er egentlig ikke én nødvendighed hvis du bare vil starte et ganske almindeligt selskabsakvarie op, men gødning er en kæmpe fordel hvis man vil have sine planter til at tage sig ud i akvariet på den pæneste måde.
Mht fisk, det du nævner med Rød neon, Kileplet og hvid sky, er jeg nok nød til at slå ned på, da alle tre arter er stimefisk og det ville blive et kaos hvis du har tre stimer på 20-30 stykker i hver stime, vælg i stedt én stimefisk du syntes er flot og anskaf dig 20-30 stykker af dem i stedet for, på den måde for du meget større fonøjelse af dem, men begynder de at kede dig, så skift dem ud med én af de andre. Større fisk og dværgguramier hænger ikke helt sammen i mit hovede, hehe spøg til side. Dværg guramien er én rigtig flot og spændende fisk, men den vil nok forsvinde lidt hvis det er den eneste art du har i et 325 liters akvarie, da de, som navnet angiver, ikke bliver særlig store. Mit personlige råd ville være at du lavede et akvarie, kun med guramier, da der jo også findes perle, opalin, topplet, kysse osv guramier som alle er rigtig flotte og spændende, men igen pas på med ikke at vælge for mange forskellige arter, da det hurtigt bliver forvirrende at se på. En anden ting du også skal være obs på er hvor krævende fisk er mht vandværdier, varme, lys og så videre, dette kan du se under hver enkelt art under artbeskrivelserne her på siden. Kig efter om de fisk du vil anskaffe dig har nogenlunde de samme krav til akvrariet, og indret derefter dit akvarie efter fiskens præmisser, selvfølgelig så du også selv kan holde ud til at kigge på det.
Næste punkt, planter...
Planter er næsten én hel verden for sig selv, der er mange akvarister der har akvarier udelukkende med planter og uden specielt mange fisk, eller slet ingen. Oftes når du køber én plante i én forretning, sidder der i potten én lille ved plastikdims, hvorpå der står hvilke krav planten har til vandet. Det du skal kigge mest efter er hvor lyskrævende de er og om de kræver nogen form for gødning/CO2 tilsætninger. Planter er også delt op i fem kategorier:
Forgrundsplanter, Mellemgrundsplanter, baggrundsplanter, flydeplanter og mosser.
De første tre kategorier er delt op efter størrelse, de mindste forrest og de største bagerst, ved at placere dem strategisk på den måde opnår du en fed dybdeeffekt i akvariet.
Håber det var nogenlunde svar nok på dine spørgsmål, ellers skal du være mere end velkommen til at skrive privat til mig, eller bare stille flere spørgsmål, så er der helt sikkert én eller anden akvarienørd der kan hjælpe dig.
Held og lykke med det
- Klaus Juul
Læs i øvrigt under beskrivelser --> artikler --> akvariestart inden du går videre, der står mange rigtig gode grundlæggende facts om hvordan du starter et akvarie godt op.
Sølz — 19. december 2012, 15:07
En flok på ca. 30-35 Smoking tetra er altså et FLOT syn;).
Dværggurami vil jo næsten ikke ses i i et 325-liters akvarium; har selv haft dem i et 250-liters og det er også for stort til dem; de forsvinder jo nærmest. Hvis du er til Gurami, så vil jeg anbefale dig Perlegurami, som vil få en passende størrelse og som får nogle flotte farver. Eneste ulempe kunne være, at Perleguramierne måske vil lade sig stresse af stimefiskenes aktivitet (Smoking tetra). En personlig afvejning af, om man vil lade det komme an på et forsøg med 4-5 stk.
Vigtigst af alt, så bør du da have akvariets nuttede/effektive fisk, nemlig corydoras (pansermaller). Der findes et utal af arter, men f.eks Corydoras sterbai og Corydoras similis er begge meget smukke - og vigtigst af alt - de er ikke sky, som nogle arter er.
kahlman — 19. december 2012, 15:07
1. prøv at lave en tegning af hvad er det du vil.
2. fyld vand osv i og lad akvariet køre i ca en md. med pumpe og evt planter i, hvor der tilsættes en lille smule foder hver dag, dette starter den bakterie kultur i avkariet som gør at fiskene kan leve.
3. tilfør fisk lidt efter lidt (hvilke er der andre herinde som er meget bedre til end mig).
hvis dine fisk står lige under overfladen er det gerne et tegn på nitrit/nitrat i vandet og det er nu du skal skynde dig at skifte vand minimum 50 %
planter der er det en rigtig god ide at gå en tur ned i forretningen og se hvilke man syntes er flotte, og en tur på tropica.dk er heller ikke af vejen.
Neon fisk er noget af det sidste du skal komme i de er temelig sarte overfor nitrit/nitrat.
Mr.Frog — 19. december 2012, 16:11
mic8900 — 19. december 2012, 17:48
Og med hensyn til planter er der nogle i har gode erfaringer med som går godt og ikke er så krævende igen,
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.