Hjemmemøde omkring Kolding området?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MrSteelski — 11. december 2012, 00:29

Hejsa folkens.
Er der måske nogen der kunne være interesseret i at vi kunne holde et (lille) hjemmemøde for os der bor nogenlunde tæt på Kolding.
Vi kommer nok også til at mangle et der vil ligge hus/lejlighed til, da vores 68m2 nok ikke række til så meget da møblerne fylder lidt for meget (hvilket ejeren også gør 😉) og vores akvarie er nok ikke det kønneste og mest spændene at kigge på🙁


Hvis det kunne lade sig gøre at få stablet sådan et hjemmemøde sammen, skal jeg nok sørge for hjemmebag måske endda 2 forskellige slags hjemmebag 😛 😉

Kunne da være hyggeligt hvis det kunne lade sig gøre, men lad os nu se, jeg krydser da fingre for det lykkes.

Med venlig hilsen
Morten Schramm

MrSteelski — 11. december 2012, 21:35

Slet ingen der kunne være interesseret.

Håber da vi kan få et hjemmemøde stablet på benene, og hvis det bliver en succes kan det nok godt tænkes at vi får flere hjemme møder i fremtiden og hvis der er stemning for det kan det endda blive fast at vi gjorde det en gang i måneden eller hvad der nu passer os.

Og hvis det bliver en større succes kan man jo altid snakke med at man kunne besøge nogle akvarie steder rundt omkring i landet, men det er noget vi finder ud af senere, først handler det om et stille og rolig første møde.

Hvis du skulle have nogle ideer til noget vi kunne gøre for at gøre det bedre og ligende så skriv endelig en privat besked, så vi kan aftale det videre.

Og hvis du står og vil hjælpe med at få det i gang og måske noget fast kørende i fremtiden så skriv endelig en privat besked til mig så vi kan få samlet nogle seriøse mennesker til nogle forhåbelige hyggelige hjemme møder.

Med venlig hilsen
Morten Schramm

Kludder — 11. december 2012, 21:45

hejsa.. bor selv i kolding så det kunne da være hyggeligt med lidt hjemme møde eller lign, har dog ikke selv den store plads, endnu..

Jønssens — 11. december 2012, 22:28

jeg har aldrig forstået hvad disse hjemmemøder præcist går ud på..
nogle der il være søde at fortælle lidt om dem? 🙂

MrSteelski — 12. december 2012, 02:51

Tjaa det handler for mig om at vi mødes når vi har lyst og vi kan jo mødes privat eller offentligt for at snakke om akvarier eller alt muligt andet, vi kan gøre det på lige den måde vi har lyst.
Vi prøver på at opbygge måske venskaber blandt mennesker med den fælles akvarie interesse,
Vi sidder så og hygger med lidt kaffe/te og kage men vi får os en rigtig god sludder, eller vi kan arrangere at vi kunne mødes og lave mad og spise sammen, det handler om at vi samler nogle mennesker der alle på den ene eller anden måde har en interesse for akvarie verden, om du har et 750 liter eller et 10 liter er lige meget, vi mødes og lære hinanden tips og tricks og vi hjælper hinanden hvis der skulle opstå nogle problemer vi kunne bruge hjælp til.

Det er kun det jeg syntes, alle ideer er velkommen og hvis vi får samlet et par stykker så finder vi ud af senere hvad vi egentlig vil med vores hjemmemøde

MrSteelski — 12. december 2012, 08:46

I er velkommen til at fortælle andre om ideen så vi måske kan samle endnu flere.
Der er da nogle der har meldt sig til, og husk hvis i har gode ideer og tips så skriv en besked så kigger vi på det 🙂

PowerbaitDK — 12. december 2012, 10:11

Har kun en ting at sige: Meld jer ind i en akvarieforening, da de jo netop er til disse ting og kolding er jo ret tæt på vejle akvarieforening som nok pt er den bedste akvarieforening i DK hvad angår arrangementer 😉😉

Jønssens — 13. december 2012, 20:07

åh, det lyder spænende! nu bor jeg bare ret langt fra Kolding..

Kludder — 13. december 2012, 20:59

#8

Mon ikke osse at der er en akvarie foreningen i dit område :-)

MrSteelski — 21. december 2012, 10:05

Ja har også tænkt mig at melde mig ind i Vejle akvarie forening som jeg føler vil være det bedste valg for mig (og så er de jo tæt på), men nu tænkte jeg på noget mere privat og så kan vi jo gøre det så tit vi vil, og hvis vi kunne finde nogle steder som ikke er for lang væk fra området så er det nemmere at komme til for f.eks folk som mig der er uden bil og kørekort, og som har svært ved offentlig transport i længere tid pga noget psykisk.

Undskyld jeg ikke har skrevet herinde noget før men har haft meget travlt og har også været syg i et par dage nu (bliver sgu altid ramt af en form for influenza hver vinter 🙂)

Så skriv endelig, er sikker på vi kan få noget hyggeligt ud af det 🙂

mvh
Morten Schramm

MrSteelski — 4. marts 2013, 05:38

Hej folkens.

Så er jeg tilbage på min profil, har ikke været så meget på det sidste lange stykke tid.

Har været igennem en svær tid med min psyke og har ikke været oven på, men nu er jeg klar igen og frisk på vi kan få nogle af de her hjemmesider igang.

Har tænkt over det bare skulle være privat i første omgang og derefter kunne man altid finde ud af noget andet.

Men skal ærligt indrømme at jeg er ikke den bedste til at organisere, så det kunne jeg nok godt bruge lidt/meget hjælp til.

Som sagt før har min kæreste og jeg desværre ikke så meget plads men vi kunne da godt finde plads til et par stykker, men hvis nogle har lidt større og ville ligge sted til ville det være super.

Og desuden har vi nok ikke de mest spændene akvarier så det ville være fedt hvis vi kunne se andre mere spændene akvarier.

Ved godt i siger man kunne melde sig ind i en akvarie forening og jo det er da en ide men jeg kunne også godt tænkte mig at vi via denne side vi stablet nogle gode møder sammen og gerne få nogle gode venskaber ud af det.

For nogle kan det at komme i en akvarie forening måske virke som en stor ting så er det jo nemmere at mødes privat og så derefter tage en akvarie forening senere (sådan har jeg det nemlig).

Er ikke den bedste til menneskelig kontakt men efter mange år hvor jeg mere og mere har isoleret mig så syntes jeg det er på tid at komme ud i verden igen og ikke bare sige indendørs og kukkelure (det bliver man sgu en anelse skør i hovedet af 😉 )

Så håber i er friske endnu på det her, for syntes det kunne være fedt, så hvis i mener i kan hjælpe med noget så skriv endelig (ved godt jeg spørge om det igen, men nu er det længe siden og folk har måske skiftet mening)

Mvh
Morten Schramm

Meng — 4. marts 2013, 11:34

Hej Morten
Jeg sender lige en PB til dig i aften, det kunne da være hyggeligt at mødes over en akvariesnak en dag..😉

Mvh. Søren

MrSteelski — 4. marts 2013, 15:55

#12 Det er bare helt i orden, det er vel næsten altid hyggeligt at møde nye mennesker med samme interesser som en selv 😉

argememnon — 4. marts 2013, 16:10

Som andre i tråden håber jeg i overvejer at melde jer ind i Vejle Akvarieforening. I kunne måske finde ud af noget fælles kørsel. Jeg har set en del herinde som har efterspurgt noget akvariefællesskab i Kolding.

Meng — 4. marts 2013, 18:28

#14: Jeg overvejede også at melde mig i Vejle Akvarieforening - men kunne læse at I kun mødes om tirsdagen, og hverdagsaftener er udelukkede i min lille verden pga. lange arbejdstider og andre komplikationer... Så derfor er jeg personligt mere interesseret i at få en snak med ligesindede i weekenden, hvor jeg har masser af tid.

MrSteelski — 4. marts 2013, 19:23

#14 Jeg vil også melde mig ind i Vejle akvarie forening men vil lige vente til det passer mig bedre og jeg har flere penge til rådighed hvis vi skulle på ture eller noget hvor man kan købe noget

Pennut — 4. marts 2013, 19:46

Vores hjemmemøder har altid været hyggelig. Og vi har været rigtig mange selv fra Sjælland er der kommet folk fra. Så vi er heldige at have selskabslokaler til rådighed og med akvarie kig i lejligheden.

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=732772&SearchString=bjerringbro

Generelt handler det bare om at mødes og hygge, snakke med folk man ellers ikke kender og få indblik i andre akvaristers interesser. Så kan man jo selv bestemme om der skal været et tema i mødet.

Vores første var et kom vi mødes og så bytte vi med hinanden. Nummer 2 var guppy'er. Nummer 3 var besøg af Thue der fortalte om hans fiske rejser. Nummer 4 ja den lader vente på sig 😉 der er gået lid for meget guppy i det. 😀

MrSteelski — 4. marts 2013, 21:01

Hvis det skulle ende med vi kunne besøge andre steder i landet end lige omkring Kolding er jeg da villig til at give benzin penge hvis nogle ligger bil til (skal lige sige jeg er en anelse bred kan man vel sige, så jeg skal nog ikke proppes så meget ind på et bagsæde hvis der er et par stykker med for ellers er jeg sgu bange for jeg ender med at mase nogen og det ville sgu være synd 😉 )

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.