Inspiration til 128 l
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
ddalsg — 9. december 2012, 22:58
Er der nogen med nogle kreative idéer til planter, evt. træ eller sten eller noget, som er passende for slørhaler? De er vist ret glade for at spise planterne, så jeg vil helst gerne have nogle "sejlivede" nogle. Alle herinde har så super flotte akvarier, så håber I kan hjælpe med inspiration 😀
DK1991 — 9. december 2012, 23:08
Kiki — 9. december 2012, 23:15
Jeg ville sætte planter i (husk gødning), trærod/trærødder, nogle dekorative sten.
Og af planter ville jeg vælge nogle høje bagerst, knapt så høje i midten og så lave i forgrunden.
ddalsg — 9. december 2012, 23:17
Det var mere i forhold til planter og slørhaler, om der var nogle der havde nogle gode erfaringer, som de har lyst til at dele - jeg selv er på bar bund i forhold til planter og synes ikke jeg kan finde en nem guide nogen steder.
Men mange tak 🙂 Det er nu også lidt sjovt at bygge det hele op fra bunden af.
ddalsg — 9. december 2012, 23:18
DK1991 — 9. december 2012, 23:22
http://www.akvariefisk.dk/user/show/?UserID=9762
Kiki — 9. december 2012, 23:46
Men jeg har da i hvert fald den her http://www.tropica.com/dk/planter/plantebeskrivelse.aspx?pid=058 der vokser meget hurgtig og bliver lang. Gode gemme steder og flot grøn farve. Kræver dog en del trimning.
Så ar jeg nogle javabregner, valisinera, valisinera spiralis, anubias, cryptocoryne og lidt af hvert.
Men på tropicas hjemmeside kan du se billeder, en kort beskrivelse af krav og størrelse af planten. Så kan du vælge nogle stykker ud og søge videre på dem. Så du ender med noget, der passer til dine fisk og smag.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.