Gastromyzon viriosus - hvad kan de gå sammen med?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Eislinn — 1. december 2012, 09:05

Jeg har fået mulighed for at få nogle Gastromyzon viriosus - http://www.loaches.com/species-index/gastromyzon-viriosus

Men hvis jeg skulle have dem, så ville det være i en 54 l akvarie. De skal jo så have stærk strøm, masser af ilt og så vidt jeg kan se 20-23 grader.

Hvilke fisk vil kunne gå sammen med dem, hvis det skulle holdes i det asiatiske - gurami'er du'er ikke så vidt jeg kan se.

jacob — 1. december 2012, 09:18

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpefisk' af jacob

Cory-Mike — 1. december 2012, 14:57

den her artikket er også meget god http://www.loaches.com/articles/hillstream-loaches-the-specialists-at-life-in-the-fast-lane


jeg har selv Sewellia lineolata og holder dem pt med skybjerg fisk og 5 båndsbarben (den kan bestemt ikke anbefales) den sidste fisk der skal i mit akvarie bliver dværge botia y. (sidthimunki)

skybjergfisken derimod er rigtig god.

Hvis du vil holde dig til asiatiske fisk så vil Danioer være gode (f.eks. zebrafisk) Rasbora (saksehaler) Barbar Puntinus Denesonsii (hvis man har et kæmpe akvarie.

Men aller bedste for dine gastromyzon ville være et special akvarie med ligende arter. du kan evt hente ideer her fra http://forums.loaches.com/viewtopic.php?f=3&t=23356

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.