Nyt akvarie-planter kampfisk og planter-strøm
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Joy — 28. november 2012, 08:17
Jeg fik igår (endelig:D) startet akvariet men der kom self nogle problemmer. Jeg har 4 anubias, 3 pogestemon helferi(?) måske ikke helt stavet, og 3 moskugler. Plus en håndfuld små flydeplanter uden art det de havde i dyrehandlen bonnie på trianglen. Det er noget muslingeblomst agtigt.
Mine spørgsmål:
1. hvordan skal pumpens strøm vende, den sidder i højre bagerste hjørne og jeg er i tvilv om det er bedst at den peger ud på langs af akvariet eller ud på den korte side, den sidder bag anubiasne som er på rødder så strømmen kommer over dem ligemeget hvad. Prøv at se det på billedet/tegningen.
2. har strømmen stor betydning for kampfiskene da de jo gerne vil kunne komme til overfladen, og hannen jo måske kommer til at bygge rede, måske:).
3. Skal strømmen rundt i hele akvariet eller skal der være et stille område af hensyn til flydeplanterne, og hvordan stiller man den så så der er et stille område, jeg har prøvet men kan ikke finde ud af det.
Billedet er taget med min computer så undskyld det er dårlig kvailtet.
Piranhaa — 28. november 2012, 08:30
Jeg synes du skal fjerne frøerne og neonfiskene, og istedet tilføje 5-6 panser maller på bunden, sammen med 1 han kampfisk og 3 hunner.
Neonfisk har det også med at nappe i kampfisk finner. Har ofte set akvarie hvor finnerne har været bidt i stykker af neonfisk, og det stresser kampfisken helt vildt.
Kan ikke se hvorfor man holder frøer i akvarier, men det er jo en smagssag. Mit umiddelbare indtryk af frøer er også, at de gerne æder alt de kan gabe over.
BastianT — 28. november 2012, 08:32
Ellers skal der være et område hvor pumpen ikke når hen og det får du ved at vende pumpen ud mod frontglasset, men det er jo os ligemeget med ilten da kampfisk osse trækker vandet over overfladen
og som piranhaa siger er neon fisk lidt glubske med halerne og hvis du vælger panser maller skal du have skiftet bundlaget ud med fint sand ellers skærer de deres mavser op og flænser følehornene
Joy — 28. november 2012, 09:56
#3 ok ud mod fronten, det lader bare til at når jeg gør det så bliver mine flydeplanter virvlet ned og fanget i strømmen. Kan du hjælpe mig med det?
I andre må også gerne stadigt komme med råd.🙂
Sølz — 28. november 2012, 13:37
Flest mulige planter bør naturligvis være et must - flere end du beskriver m.h.p. størst mulig succes for dit projekt. Det giver gemmesteder for hunnerne, hvis hannen jagter dem, men også omvendt, hvis hunnerne rotter sig sammen og jagter hannen.
Frøer har jeg ikke nogen anelse om, men umiddelbart virker det som et lidt besynderligt valg 😎- også i relation til belastningen af akvariet i form af en del fisk i et 54-liters akvarium, men nok om det.
Antallet af fisk ville ikke være så problematisk, hvis du skulle bruge en større pumpe med en stor mængde filtermateriale, men så får du jo sikkert problem med for meget flow i akvariet.
Hvis du skal lave det mest optimale for kampfiskene, så bør der stort set ingen cirkulation være - eller i hvert fald meget svag. Hvordan du placerer udstrømmeren fra pumpen er sådan set ligegyldigt - prøv dig frem og vælg den placering, som giver mindst mulig flow i vandet, men samtidig laver bevægelser i overfladen m.h.p. iltningen af vandet.
Joy — 28. november 2012, 13:53
Frøerne kommer af at jeg af uvis grund altid har hadet maller af alle slags(undskyld til alle der godt kan lide dem) de giver mig oftest maridt, derfor vil jeg gerne have noget andet på bunden for at have noget sødt*rødmer* i hele akvariet, og jeg syntes 1 ville se for placeret ud. Nå det var lige en meget lang grund.
Sølz — 28. november 2012, 22:20
Joy — 29. november 2012, 08:13
Joy — 29. november 2012, 08:16
jiki7171 — 29. november 2012, 08:43
USB_akvariegødning — 29. november 2012, 09:00
hvis man starter op med for kraftigt lys, så er det hamrende ligegyldigt om man belyser dem i 1 eller 8 timer så længe de ikke fungerer vil de ikke kunne optage næringsstofferne(gødningen) ordentligt og det gør at planterne får næringsmangler og derved kommer til at lække kulhydrat og det er det forhold der giver algerne IKKE fordi de har lang tids belysning... lang tids belysning kan man henføre til spild af resourcer hvis planterne kan klare sig med mindre, og så kan de jo ses på elregningen, men som sådan giver det ikke alger..
Gode planter til labyrinth akvariet kan f.eks. være diverse Hygrophila, de er rimeligt hurtigtvoksende og vil dermed også hurtigt nå overfladen og kan der skabe et område med knapt så turbulent vand og bladene osv. danner en god ramme for deres skumreder...
Du kan selv slå de enkelte Hygrophila op her http://www.akvariegoedning.dk/index.php/plante-indexbilleder-og-info-om-akvarieplanter
en anden god plante til dem er eller kan bruges som flydeplante er denne http://www.akvariegoedning.dk/index.php/plante-indexbilleder-og-info-om-akvarieplanter/item/ceratopteris-cornuta
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.