Lyskombination til Juwel Trigon 350
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
hundok — 3. november 2012, 15:10
Jeg har købt et 350 liters hjørne akvarie. Desværre fulgte der ikke lysstofrør med.
I mit akvarium kommer der både planter og div. pryd fisk.
Mit spørsmål er om man skal kombinere lystofrørende(Day/nature/colour), og hvilken en kombination der er best. Kan man eventuelt finde lysstofrør i et byggemarked, da juwels rør er dyre. Eller er det svært da juwel kører med special mål og kommer akvariet til optimalt?.
MVH Henrik
Michael_F — 3. november 2012, 15:11
hundok — 3. november 2012, 15:29
MVH Henrik
Michael_F — 3. november 2012, 16:39
827 og 865 er farvekombinationer.
Nu ved jeg ikke lige, hvordan dine rør er inddelt, men en del kører med 827 rørerne bagerst og 865 rørerne forrest.
Du kan godt købe fra et byggemarked eller lignende. Det vigtige er bare, at det er den rette farvekode, og den rette watt.
Jeg har købt mine rør i en lampebutik. De kostede 79kr i stedet for omkring 200kr. jeg har 54W rør i mit armatur.
blizzie — 3. november 2012, 16:45
http://www.lyskilderdirekte.dk/philips/lysstofror/
Deres priser er helt i bund og service er helt i top! 🙂 Set bort fra hende der svarer på mails kun taler engelsk af en eller anden årsag 😉
masser af 827 til dine planter det er bedst jf. Jørgen Ullits! Har selv overvejet at have planterør og så ledspots til dagslyset!
alchristensen — 3. november 2012, 17:10
Bruger #339463 — 3. november 2012, 17:18
Jeg skulle en dag finde 2 stk. 54W rør til en kunde, så jeg snuppede et grolux (kundeønske) og et Juwel rør. De var begge 54W, men de var ikke lige lange.
hundok — 3. november 2012, 18:21
Men hvordan skal man kombinere dem (Day/nature/colour)? Rørene er T5.
MVH Henrik
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.