Mit første akvarium, 125L inkl spørgsmål!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MathiasLHP — 1. november 2012, 18:27
Så har jeg fået startet mit første akvarium op, og nøj hvor jeg elsker det!
Det har snart kørt i 3 uger, mener jeg!
Lad os lægge ud med noget info!
125L
Jüwel Rio 125 i sort.
2*28W "High-Lite" lysstofrør.
Indvendigt filter med diverse svampe.
100W varmelegeme, står på 26 grader.
3D baggrund, som jeg er glad for at jeg valgte!
Sunken skib.
Diverse sten fra havet, 1 stk rav, 2 stk krystaller :-) Bare lidt pynt, dropper måske krystallerne og ravet.
Et stykke træ/rod.
Diverse planter, i alle sværhedsgrader :-) Endda også en moskugle.
Bundlaget er små runde sten, med rødt/gråt/sort/hvidt skær. Kunne godt tænke mig nogle fisk, som roder lidt i bunden senere :-)
15% vandskifte hver søndag!
5 Platy'er (2 indianer, 3 røde med sort finne)
Nok med tekst nu, lad os da se nogle billeder :-)
Har også lige et par spørgsmål, som jeg håber nogle af i erfarne bruger kan hjælpe mig med :-)
1# Min 3D baggrund er fyldt med alger(primært brune, og lidt grønne), nogle der har en god måde at fjerne dem på? Har selv overvejet en ny neglebørste, og bare skrubbe dem, uden at tømme akvariet.
2# Nogle er hunnerne af begyndt at få mave, kan de være gravide? Billederne er ikke så klare, håber i kan se det. Har 3 hunner med 2 hanner :-) Hvis de er gravide, skal jeg så lade dem være i fred, eller investere i en såkaldt "Føde kasse"? Hvad gør i selv (gerne en hel beskrivelse, med alt fra foder osv.) ?
3# Er mine sten ok til akvarier? Kan ikke se at det skulle være et problem, da jeg har skyllet og børstet dem grundigt :-)
4# Bladene på mine planter er desværre også begyndt at få brune alger på sig, forsvinder de med tiden, eller hvad gør jeg :-) ? Har læst at det tit sker i nye akvarier.
5# Jeg har overvejet at købe et par gule mbuna'er, som er forholdsvis fredelige :-) Vil de kunne gå sammen med selskabsfisk? Det er jo nogle utrolig flotte fisk!
Hvad synes i? Tager gerne imod ris og ros, så jeg kan få et fedt akvarium :-)
Hilsen Mathias.
akvariedegnen — 1. november 2012, 19:50
Lad nu de alger på baggrunden være, ok tager de overhånd, kan du, som du selv skriver, bruge en neglebørste, men algerne forsvinder tit, når akvariet er rigtig kørt ind. og desuden giver de baggrunden lidt patina. Stenene er i orden, dog synes jeg, du skulle få dem til at matche din baggrund, så det evt. kunne ligne klippevæggen bagved.
Ja Mbunaerne kan du sagtens have sammen med de fisk, du har, men du skal være forberedt på, at disse fisk graver, både under stenene og planterne, så de ommøblere dit akvarium.
Personligt bryder jeg mig ikke om skibsvraget, men smag og behag osv.
Men Mathias du har lavet dig et rigtig flot akvarium, som jeg er sikker på, du får masser af fornøjelse af.
Vh Jørgen W
MathiasLHP — 1. november 2012, 20:47
Skibet så godt ud i butikken, så det var lidt et impuls køb, jeg vil prøve at flytte det over bagved, og se hvordan det ser ud.
Har efterfølgende fundet ud af at jeg har plantet "græsset" forkert, og det skal deles ud på bunden og klippes godt ned, så det kan sprede sig, så jeg har noget at lave i weekenden :-)
Jeg har nogle sten tilovers fra da jeg var ved vandet, måske man kunne prøve at stable dem, og se hvordan det bliver.
Vidste ikke mbunaer havde den adfærd, men vil helt sikkert anskaffe mig dem, da de er utrolig flotte :-)
FMA — 1. november 2012, 20:48
scn — 1. november 2012, 20:50
1. Algerne er ikke så kønne i starten, men det ændre sig over tid. Du kan evt. købe nogle zebra snegle, de er godt til at tage algerne, hvis du vil holde dem nede.
2. Det kan godt tænkes at de er gravide. Om du vil flytte den til en fødekasse eller lade dem gå i akvariet er en smags sag. Der ryger nok en enkelt eller to hvis de går i akvariet, men mon ikke der kommer nok unger til at du kan opleve nogle vokse op ()især hvis du får lidt flere plante, så der er godt med gemmesteder.
3. Der er ingen problem med stenene.
4. Det kan være det blot er fordi det er nystartet, men det kan også være du har tændt for lyset i for lang tid.
5. Meget dårlig ide, akvariet er for lille, og selv en "fredelig mbuna" er ikke så fredelig som de mere almindelige selskabsfisk. Hvis det er for at få lidt farve, eller lidt større fisk, så prøv at kigge efter andre fisk (hold dig fra malawi og tanganyika) Måske lidt mindre cichlider som eks. apistogramma, eller nøglehulscichlide, de vil dog gerne have lidt flere gemmesteder. Mbuna vil også hurtig gøre kål på de fleste planter.
Må tilslutte mig #2 der syntes det ligner en rodebutik. Du har valgt mange forskellige planter, forskellige sted, et skib om krystal. Nu har du ikke så mange fisk endnu, men når du begynder at tilføje flere fisk, så lad være med at ende med 10 forskellige arter, begræns antallet af arter, og så lidt flere af hver (hvis de er egnet til at gå flere sammen) Det kunne eks. være en lille flok pansermaller til at rode i bunden, en stimefisk (rødnæser skulle være godt til at gå i stime)
Ros for din baggrund, den skal nok blive flot når der kommer en smule alger på (zebra sneglene går ikke helt i bund, så den får lidt farve, men det skal du kun glæde dig til)
total off topic:
Jeg ville lave det om til et rent tanganyika akvarium, men det er nok bare mig der er tosset med tanganyika 😛
akvariedegnen — 2. november 2012, 13:58
Vh Jørgen W
MathiasLHP — 2. november 2012, 20:39
Tak for både ris og ros, har en masse at lave i weekenden!
Må ud på nettet og finde mig inspiration 😛
akvariedegnen — 2. november 2012, 20:54
Nu venter vi spændt på et par billeder af dine anstrengelser. Rigtig god fornøjelse.
Jørgen W
MathiasLHP — 5. november 2012, 11:04
Det ser ikke så godt ud lige nu, da mange af planterne er blevet delt op, så de skal lige vokse, og noget af græsset skal lige gro sammen :-)
Har byttet stenene ud, og rykket rundt på alt, på nær 2 planter :-)
Jeg overvejer at bygge et hjemmelavet CO2 anlæg, med gær og sukker, hvad synes i om det? Vil det ændre meget på vandværdierne og påvirke min fisk? Pt. har jeg ingen former for lufttilførsel.
Vil gerne have flotte planter, og give dem de mest optimale forhold. 😎
akvariedegnen — 5. november 2012, 11:40
God fornøjelse. Jørgen W.
MathiasLHP — 8. november 2012, 10:49
Mit CO2 anlæg fik jeg startet igår, og det virker faktisk ret godt :-) Det trænger "græsset" også til! Det har fået en brunlige farve, og ser ikke alt for sund ud. Jeg har gøder på med bundlagsgødning og flydende gødning.
Jeg købte også 5 fembåndsbarbe, som er alt for nice! overvejer flere 😛
Designet af akvariet er blevet mere simpelt, og jeg glæder mig til at der kommer gang i planterne.
FMA — 8. november 2012, 11:03
MathiasLHP — 8. november 2012, 12:30
Bliver rigtig godt når der kommer gang i plantevæksten 😛
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.