flotte fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Sebastian97 — 4. oktober 2012, 17:50

Hej jeg har et 100 L akvarie med grus og 7 planter i - har tetra, neonfisk og maller,

Jeg tænkte lidt på at jeg ville have et flot par til en rimelig pris, altså gider ikke lige smide 500 dask 😀

En Sommer fugle cichilde eller Electric blue tror jeg den hedder, ville måske være meget fede, har i nogen ideer så kom med dem

Tak for hjælpen *rødmer*

brølling — 4. oktober 2012, 17:52

Dværggurami. Super flotte (ihvertfald hannen) men kræver nok nogen flere planter/flydeplanter.

johnnysen — 4. oktober 2012, 17:53

Electric blue er en farve. som en del forskellige fisk kan have, f.eks mine Jack Demsey electric blue

Sebastian97 — 4. oktober 2012, 18:02

2# ja har haft dem før, men blev på en måde lidt træt af dem, de svømmede hele tiden hvor jeg ikke kune se dem - eksempelvis i overfladen.....😐

3# Ups det da rigtigt! sommerfugle cichilde og så i blå ( sommerfugle cichilde electric blue, er det ikke det den hedder 😀 ? men johnny har du idéér ?

johnnysen — 4. oktober 2012, 18:32

Den her er da en flot fisk, er ikke aggressiv, og har en størrelse hvor den passer fint ind i et 100Liter akvarium, og så er den på tilbud ^^
http://www.aquadanmark.com/shop/supertilbud-35c1.html

Bruger #381101 — 4. oktober 2012, 18:45

Sommerfuglcchliden er bare en ret sart fisk, og specielt den helt blå variant. Ikke en fisk for en nybegynder og i et selskabsakvarium.

Sebastian97 — 4. oktober 2012, 18:51

Er ikke meget for at købe på nettet, men kan du anbefale det ?

Sebastian97 — 4. oktober 2012, 18:52

Hej Carsten, ved ikke om man kan kalde mig nybegynder, har haft akavarie i 11 måneder 🙂

Bruger #381101 — 4. oktober 2012, 18:55

Det vil jeg stadig kalde nybegynder. 😉
Men prøv en anden dværgcichlider som er nemmere at holde, f.eks. Apistogramma cacatuoides.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.