Hvad bruger i til karantæne?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Manatee94 — 30. august 2012, 23:11

Som overskriften siger; Hvad bruger i til karantænetank?

Personligt har jeg kun en faunaboks med en iltsten lige pt. *rødmer*

Kiki — 30. august 2012, 23:31

Hmm mit primære akvarie. Eller primære som i eneste. Dumt, men det er kun gået skidt en enkelt gang, hvor jeg fik hvide pletter.

Men har dog planer om at købe et lille filter, som så kan sættes i en 100 liters plastic kasse. Problemet er så bare, at kattene vil kunne sidde og fiske. Derfor er det ikke blevet til noget endnu.

Manatee94 — 30. august 2012, 23:44

Jeg har hvide pletter i mit akvarie, så karantæne har jeg opgivet. Det skulle da kun være til mit nye kuld guppyunger, fordi jeg tvivler på at de kan klare salt.

Kan du ikke finde et stykke tykt plastik og bruge det som låg? 🙂

Kiki — 31. august 2012, 00:08

Altså der er jo låg til de kasser. Men så kommer der jo ikke noget luft til. Og ligger det løst over, så bliver det bare skubbet af.

Surt med hcide prikker. Esha exit er ret godt imod det. Men salt og varme skulle også være godt. Ungerne vil vel også være inficerede, hvis de går i akvariet med sygdommen.

MiaC — 31. august 2012, 00:19

#4 Hvorfor ikke bare lave nogle huller i låget?

#3 Ungerne tager ikke skade af saltet.

Manatee94 — 31. august 2012, 00:20

#4: Det er også min mistanke, så jeg lader dem blive i.

Kiki — 1. september 2012, 11:12

5: ja godt spørgsmål. Det havde jeg overhovedet ikke tænkt over. Man kan da hurtigt skabe problemer for sig selv. Endda har vi et låg, der er flækket. Så ville ikke engang behøve at ofre et nyt låg på det. Gud hvor føler jeg mig da tumpet lige nu...

MiaC — 1. september 2012, 11:40

#7 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.