Termometre viser meget forskellige temperature

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Figne — 11. august 2012, 22:13

Hej ! Jeg opdagede lige at mit digitale termometer pludselig viser 15,8 c, nu tror jeg ikke helt på den da stue tp er 22 c men for en sikkerhedsskyld snupper jeg lige et termometer fra et af de andre akvarier, det siger så 21 c termostaten står til 24 c og det har digital termometeret stort set konstant vist de sidste 4 mrd. Hvad er der galt er begge mine termometre døde eller er både mit varmelegme og termometeret dødt samtidig ? nogen der har oplevet noget lignende ?

mipe — 11. august 2012, 22:36

Temperaturen på et varmelegeme er kun til brug som refference, det er meget sjældent at det viser den aktuelle temperatur.
Så når den står på 24c og dit termometer står på 21c og det har gjort det i 4 måneder, så tyder det på at termostaten virker som den skal og der er 21c i dit akvarie.
Altså skyder jeg på at dit digitale termometer er stået af!

Robse — 11. august 2012, 22:49

Af samme grund sværger jeg til de gammeldags termometre, har et siddende i baljen til kontrol af hvad alt det smarte er nået rem til. :-)
Cichlidecentret har nogle meget små og diskrete nogen, der ikke ligner noget til rumpen på et næsehorn. 😀

Figne — 12. august 2012, 09:33

Det ene er sådan et lille gammeldags et 🙁 men de kan jo også vise skævt eller ?

Claus S — 12. august 2012, 09:44

Jeg har selv et par af Juwels digitale termometer som er noget værre skrammel.

Hugo — 12. august 2012, 10:48

Figne: Hvor ved du fra at stuetemp er 22 grader ? 😛

franco — 12. august 2012, 11:15

http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1423600#t3

/allan

Figne — 12. august 2012, 11:20

Hugo :Det ved jeg da både stue termometeret, og et på en køleskabsmagnet - det til køleskabet siger 22 c når 3 termometre siger det samme burde jeg kunne regne med det 😉

Hugo — 12. august 2012, 17:02

Så prop et af dem i pytten 😀 😀

mauri3000 — 12. august 2012, 20:49

Det er generelt bare sådan at billige termometre ikke er særligt præcise. Man giver under 100kr. for et digitalt termometer, det kan ikke forventes at de holder længe.
Jeg har et digitalt styret, varmelegeme i mit akvarie. Det er sat til at holde 25,5 */- 0,3 grad. Og det gør det endnu. Det ved jeg fordi jeg har mine to gamle trofaste kviksølvtermometre jeg kontrollerer med fra tid til anden. 😀 Så selvom jeg har elektronik til knap 2k, så er det stadig det gode gamle der bliver hevet frem, når jeg skal være helt sikker.

Varmelegemets temperaturscala, skal man aldrig stole på. Det er en mekanisk virkning, som ikke kan tages for gode varer, til de priser vi giver for et varmelegeme. De bedste, kan man kalibrere, sådan at man rykker indikatoren, til det som ens termometer viser. Så ved man nogenlunde at når man skruer op og ned, så til svarer det den temperatur man stiller det på.

DK1991 — 13. august 2012, 00:53

Mit EHEIM Jäger er indstillet til 26c

Men temp. i akvariet er 25c, dette er også den ønskede temperatur 🙂

Mit billige hailea varmelegme er sjovt nok præcist

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.