intet akvarie skift i lang tid?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

andr7570 — 1. august 2012, 12:05

hej jeg har haft et 325 l. akvarie i et stykke tid og der har været vand i et stykke tid. Fik puttet en enkelt malle i og så gik det ligesom i stå…. stoppede med vandskift i et stykke tid og mallen døde…. så er spørgsmålet nu. kan jeg komme nye fisk i og starte mit akvarie op uden at skifte alt vandet i mit 325 l.??

Ps. det er selvfølgelig meget beklageligt at mallen døde ved at jeg var for doven til vandskift og det er faktisk det første fisk jeg mister. bare ærgeligt det skal ske på så tragisk vis.

krogh85 — 1. august 2012, 12:23

undskyld hvis jeg lyder lidt kold nu men det kan du takke dig selv for hvis dit vand først er blevet så giftigt at din malle dør som i øvrigt er en af de mest hårdføre fisk man kan få så dør alt andet også du smider i så NEJ skift alt vandet lad det nye vand køre ind køb nogle teststrips og skift 25% vand hver uge og husk at måle efter så kan du måske have fisk deri

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.