vf mbuna

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

malawi82 — 22. juni 2012, 15:15

hvad siger i til min vf mbuna

Roflmao — 22. juni 2012, 17:59

Undrer mig over alle de planter.. de kan nok ikke nå at spise alle sammen.. men jeg ville have gået med et mere "sten agtigt akvarium" 🙂 ELlers rigtig flotte farver på dine Mbuna

puttekalven — 22. juni 2012, 19:16

Jeg synes sgu det ser godt ud. Og også med planterne. Jeg har selv planter i mit hvor jeg har en lille flok mbunaer og nogle sandsild. Og det går fremragende og har gjort i enddog nogle månder.

Vamze — 24. juni 2012, 12:36

Flot akvarie og flotte fisk. Bestemt ikke en biotop, men der er jo ingen der siger man skal holde mbunaer i biotopakvarier.

#2 Jeg har aldrig haft mbunaer, men kan udtale mig om Tropheus, som vel minder lidt om mbuna på foderfronten. Jeg har en flok gående i et 720 med en masse planter, og de bliver aldrig rørt. Ikke det mindste, men det er altid noget man hører eller læser. - At det skulle være umiligt at holde grøntspisere med planter.

AE — 24. juni 2012, 12:47

Mange flere sten og huler til dine mbunaer, det er et must for at holde dem med succes. Rigtig fine fisk du har men planterne høre i min verden ikke hjemme i en mbuna balje. Men det løser sig for de spiser planterne ganske hurtigt.

Mvh AE

Mofufo — 25. juni 2012, 00:49

Ja som AE siger, mange flere sten ville være en rigtig godt ide.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.