En dum Guldbarbe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

SuperFrederik96 — 28. maj 2012, 21:59

Hej!

Jeg har en dum og gammel guldbarbe i mit 170 liters hjørneakvarie. Jeg har en masse selskabsfisk gående. Min guldbarbe som er den sidste jeg har tilbage efter mange år er rigtig aggressiv over for andre fisk. Jeg vil også lige nævne at den er så gammel at den svømmer mærkeligt og ryggen er bøjet, og alligevel lever den endnu efter så mange år. Jeg vil super gerne fange den men kan desværre ikke da den er hurtig og finder de mest åndsvage skjulesteder!

- Nogen der har et forslag til hvordan jeg kan skille mig af med den?😀

flyvefisk — 28. maj 2012, 22:28

hvis fisken er så dum som du skriver, må du da nemt kunne udtænke en slagplan for dens tilfangetagelse ....medmindre du overgår den.

Roflmao — 28. maj 2012, 22:37

Det er tid til............... KÆMPE NET!

Jesper Green — 29. maj 2012, 08:38

Den kloge narrer den mindre kloge og guldbarben fører 😀

NDR — 3. juni 2012, 23:11

😀...Hvis nu du slog hul i bunden af akvariet med en lægtehammer...så ville den dumme fisk falde ned på gulvet....så hopper du et par gange på den...så har du den:P

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.