Co2 - Diffuser kontra powerhead ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #361246 — 20. maj 2012, 11:06

Hej

Er ny inden for Co2 verdenen. Jeg har købt alt udstyr men ved ikke helt hvad der er bedst ?

Lige nu bruger et powerhead til at få co2 boblerne godt rundt i akvariet (Tilføre Co2 gennem luftrøret på powerheaded)

Boblerne kommer fint rundt men er en smule irriterende at se på (Masser af små bobler). Har tænkt på at prøve en glas diffusor i stedet.

Men hvad er bedst og hvad bruger i andre ??

MVH Ole

omfufu — 20. maj 2012, 11:09

Jeg har en diffuser siddene under et PH, boblerne bliver du nok ikke fri for.

Så skal du have en reaktor.

Med diffuseren bliver boblene dog nok mindre, og opløses bedre, men boblerne vil du nok altid have med en sådan løsning.

Hugo — 20. maj 2012, 11:46

http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=344

Med sådan en co2stige, er du helt fri for bobler rundt i pytten.
Boblerne løber rundt i en rende og opløses under vejs op 😀

ilyberth — 10. juni 2012, 21:04

Har ikke den bedste erfaring med stigen, det er ikke meget co2 der bliver opløst. Diffuseren er heller ikke det mest effektive, da boblerne bare svæver roligt op (har et meget højt akvarium, så jeg burde få opløst noget.
Næste skridt i mit eksperiment, er en ordenlig reaktor.

Hugo — 10. juni 2012, 22:33

Det lyder som om du skulle kikke lidt på ph og gh i pytten!

Bruger #361246 — 11. juni 2012, 06:59

Har fået en diffuser i nu og det ser ud til at den virker lige så godt som løsningen med powerhead. Stadig mange små bobler dog ikke så ekstremt som med powerheaded 😛

Ender nok med at jeg prøver en reaktor for at se hvor godt den får det opløst.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.