Et 54 liters med indretningsplaner

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nidding — 30. april 2012, 17:40

Halløjsa.
Jeg har for en god måneds tid siden anskaffet mig et 54l akvarie, og må sige at jeg er blevet temmeligt grebet af det.
Da det blev købt med planer om "bare at skulle stå og se fint uf, med en håndfuld guppyer" er der ikke tænkt så meget over indretningen - og mine planer har da også ændret sig noget siden. For øjeblikket ser det sådan her ud

Og der går en lille stime kilepletrasboraer og en enkelt guppyunge rundt i det, sammen med en flok rejer (RCS og amano).
Men så kommer balladen 😉
Så vidt jeg kan læse mig til, er kilepletrasboraernes naturlige levested små damme og sådan, og det ville jo være sjovt at tilnærme lidt i akvariet. Jeg går derfor og overvejer om ikke det var en idé at hive lavastenen op, komme en masse rødder ned bagerst i akvariet, og nok skifte det blomstrede tappet ud med en sort baggrund. Evt lave en lille bunke sten, hvorunder der kunne skjules en nylonstrømpe med noget spagnum, komme nogen visne blade i, og også smide noget hornblad i, til at bryde belysningen.
Hvad siger I til ideen, og er der noget jeg skal være opmærksom på, hvis jeg går i gang med projektet?

TinneG — 30. april 2012, 19:06

Det lyder som en fantastisk idé 😀 Det var lige de ting jeg tænkte da jeg så billedet. Ud med lavasten, og ind med rødder. og så få skiftet den mærkelige baggrund 😉

nidding — 30. april 2012, 23:53

Hehe. Så er det nok ikke den helt forkerte retning at gå i 😉
Hvordan er det lige med rødder; kan jeg gå ud i skoven og finde nogen tørre grene til at simulere rødder, eller skal jeg bruge en bondegård på autoricerede rødder fra akvariebutikkerne? Så vidt jeg kan læse mig til, går holdningen lidt fra at man godt kan bruge grene fra hårdt træ, og til at det er den rene algebombe at komme dansk træ i vandet. Hvad kan man regne med?

Tobiass123 — 1. maj 2012, 07:29

Det er sikrest at købe det hos en forhandler...

Tobiass123 — 1. maj 2012, 07:31

Du kunne også bruge spaghnum som bundlag?

Jan Persson — 1. maj 2012, 08:53

Det lyder som en super god ide

Du kan hente god inspiration her: http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=66

nidding — 1. maj 2012, 10:51

Tak for linket. Det er jo spændende 🙂

#5: Ja, det har jeg også overvejet, men er nået frem til, at jeg ikke vil starte helt fra scratch igen, men i stedet vil omrokkere hvad jeg har. Jeg ved godt at det ikke er den helt optimale løsning, men det er lige hvad midlerne rækker til i denne omgang 🙂

#4: Så må jeg jo på jagt efter en fornuftig forhandler 🙂

Tobiass123 — 1. maj 2012, 12:33

Hvor bor du? Det kan være jeg kender en?

nidding — 1. maj 2012, 12:35

Jeg bor i Århus, så det er jo lige et stykke væk fra Hillerød

Jan Persson — 1. maj 2012, 12:46

[citat]

Hvordan er det lige med rødder; kan jeg gå ud i skoven og finde nogen tørre grene til at simulere rødder, eller skal jeg bruge en bondegård på autoricerede rødder fra akvariebutikkerne? [/citat]

Du kan sagtens bruge rødder fra naturen - her er en guide 😎

http://akvarieplanter.dk/billig-aquascaping-find-dine-egne-rodder

nidding — 1. maj 2012, 14:09

#10: Jamen dog! Så må jeg jo hellere både holde udkig hos akvariehandleren OG i skoven 😎

nidding — 26. maj 2012, 21:48

Så skete der lidt.

Der er stadig meget at forbedre. Men der er da lidt der er rettet op på, siden sidst.
Rødderne er desværre ikke fundet i skoven, men til gengæld var den ikke så dyr, og passede helt til min idé 🙂

87Hundrede — 26. maj 2012, 22:16

En rigtig rigtig fed rod, passer rigtig godt til akvariets størrelse =) Håber fandme selv på at finde noget lignende, bare lige modellen større 🙂

Men efter mit hoved er det hvertfald lige blevet 200% pænere at se på nu 🙂

TinneG — 27. maj 2012, 08:55

Rigtig godt 😉

lul1971 — 27. maj 2012, 10:16

Flot

nidding — 28. maj 2012, 13:47

Tak skal I ha' 🙂
Jeg går stadig og overvejer, om ikke det var en god idé at lave det til et rigtigt biotop-akvarie, og hive anubias og marsilea hirsuta'en op, og fylde noget spaghnum, nogle flere rødder, og nogle flydeplanter, og så måske et par små guramier i.
Men nu må vi se, hvad det kan blive til 🙂

nidding — 29. juni 2012, 23:04

Jeg tror efterhånden at akvariet er ved at være stabilt, og alt virker til at gro - langsomt men sikkert 😎
Der kører DIY CO2 med 2 ½ liters gærflasker, bliver gødet med 1 mL mikro og makro hver dag og skiftet ca 50% vand hver uge. Lyset er 15 W 4000 Kelvin.


Marsilea hirsuta i bunden gror uhyggeligt langsomt, og cryptocorynen er stort set helt rødbrun, men det er vist hvad man kan forvente ved de lysforhold 🙂

SogneprQsten — 30. juni 2012, 09:41

Du kunne overveje at sætte nogle/et led bånd op i lampen.
Så du får det mere lys 🙂

nidding — 18. august 2012, 10:44

Der bliver ved med at ske lidt i det lille akvarie. Der er nu kommet en del mere lys over...

AnneH — 18. august 2012, 16:38

Hold da op, hvor er det bare meget bedre end udgangspunktet 😀

USB_akvariegødning — 18. august 2012, 18:30

Var jeg dig, ville jeg fjerne den træklump du har i venstre side, det vil give et dybere indblik i akvariet og den tager alt for meget opmærksomhed fra resten.. ellers er det jo ved at blive rigtigt flot...

nidding — 19. august 2012, 11:59

Ja, Jørn, jeg kan egentlig godt se hvad du mener. Træstykket er også den rod javabregnen er fæstnet til, så den har egentlig bare ligger der fast, siden akvariet blev startet op, uden videre overvejelser. Men du har ret i, at den jo egentlig tager en del dybde og fokus i helheden.
På den anden side kan jeg også godt lide at der er lidt afvæksling i strukturerne i akvariet, så jeg er ikke sikker på at jeg helt vil droppe den.
Men jeg fik faktisk en idé her til morgen, med nogle ændringer til indretningen, så der vil jeg lige prøve at tage dit input med i.

Og tak skal I ha', begge to. Jeg syntes egentlig også selv, at det tager meget godt form, efter hånden 😎 Med mange små ændringer, kommer det jo hen ad vejen.

nidding — 19. august 2012, 12:03

Dobbelpost

Stephen — 19. august 2012, 12:42

Jeg kan nu syndtes nu den ser godt ud der og den ligesom giver noget andet. Og der er aldrig nogle regler uden undtagenser i naturen, så den sten kan godt ligge der efter min mening 🙂 og den skader jo ikke akvariet.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.