Nyt planteakvarie 180 liter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

maigaard — 28. april 2012, 17:05

Jeg er blevet den heldige ejer af et juwel rio 180 liter, hvori jeg gerne vil lave et planteakvarie.

Jeg har bundlagsgødning i og tilsætter flydende CO2 og mikro/makro gødning,

Akvariet har kørt i en uge og har to flotte red moor rødder i og sten fundet på stranden. LIge pt. bliver red moor rødderne holdt nede af sten, men jeg håber at kunne tage dem af, når rødderne er fugtet helt op.

Der er 16 planter i og lidt javamos fordelt på rødderne.

Gode råd til planter osv. modtages med kyshånd :-)

maigaard — 28. april 2012, 17:15

Min bedre halvdel tager lige nogen bedre billeder, det ikke er så overbelyste. Er der nogen der har en god ide til hvilke fisk der kunne gå heri, Det må gerne være nogen med noget personlighed. 🙂

Park — 28. april 2012, 17:31

Du skal passe på, at det ikke bliver alt for symmetrisk... Tænk lidt mere på mellemgrunden, så det ikke er en alt for brat overgang fra forgrund til baggrund!

Er det en sten eller en rod længst til højre i akvariet? Den bør du flytte, da den overhovedet ikke bemærkes der, hvor den er placeret nu.

Men lækkert scape og dejlig opbygning!

Vil du nørde lidt mere, så kig ind på akvarieplanter.dk og læs evt. nogle af artiklerne omkring indretning og div.

maigaard — 3. maj 2012, 12:09

Så er der kommet lidt flere planter i akvariet og jeg har tilføjet lidt fisk.

10 stk Alm. neon
12 stk. Rasbora galaxy
10 stk Boraras maculatus VF
5 stk Corydoras habrosus VF

Det ser ud til at de fungerer fint sammen. Jeg tror jeg om en 14 dages tid vil suppler med en lille stime fisk mere. Er der nogen der har en ide?

Jeg tager lige lidt opdateret billleder når det er blevet mørkt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.