Sydamerikansk Inspireret

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

FTNielsen — 17. april 2012, 08:22

Så blev jeg træt af gamle setup. Og noget nyt skulle ske

Resultat:



Akvariet: 128 liter. Teknik: Varmelegeme, indvendig pumpe og lidt lys 😀

Dyr: 10+ neon, 2.1 rosentetra, 1.1 Apisto. cacatuoides, en enkelt sommerfuglecichlide og 4 øksefisk samt to rejer

Planter: Sagittaria Subulata, Cabomba Caroliniana samt Echinodorus sp.

Hvad syntes I?

Guldhammer9 — 17. april 2012, 08:36

Ser rigtig fedt ud, kan især godt lide dit bundlag, men hvordan gør du bunden ren, uden at sandet kommer til at ligge øverst?

Men tror gerne dine øksefisk vil ha lidt selvskab, eller lidt mere skjul i toppen 🙂

87Hundrede — 17. april 2012, 09:14

Ser fedt ud 🙂

Hvordan arter apistogrammaerne sig overfor rejerne? Æder de dem eller hvordan? 🙂

cherio — 17. april 2012, 11:56

Og hvordan fungerer sommefugle og Apistogramma sammen... Flot og originalt er akvariet ihvertfald.

FTNielsen — 17. april 2012, 12:28

#2 Bundlaget består af groft grus. Ovenpå dette har jeg blandt småt flodsand blandet med ugødet spagnum. Spagnum stået i blød et døgns tid inden det blev blandet sammen med flodsand. Rengøring lader lige vente lidt på sig.

#3 Rejerne er armano rejer. De er et par år gamle og har vel en str. på 3-4 cm. Jeg ser dem sjældent men har lige tømt hele baljen både for gamle planter og dyr så derfor kender jeg antallet.

#4 Sommerfuglen var overlever ud af tidligere grp. på fire. Da resten af grp. døde skulle jeg prøve noget nyt og valget blev cacatuoides. Klart apistoerne der styrer og sommerfuglen der trækker sig. Men den ser sund ud og har flotte farver.

FTNielsen — 17. april 2012, 17:01

# 2, 3 4: Tak for de fine ord

Er der nogle der kan sige mig om sommerfuglen er en Hr eller Frue - eller hvordan kan forskellen ses?



Og ja, der er både ridser og noget grønt snask på ruden 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.