Sydamerikansk Inspireret
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
FTNielsen — 17. april 2012, 08:22
Resultat:
Akvariet: 128 liter. Teknik: Varmelegeme, indvendig pumpe og lidt lys 😀
Dyr: 10+ neon, 2.1 rosentetra, 1.1 Apisto. cacatuoides, en enkelt sommerfuglecichlide og 4 øksefisk samt to rejer
Planter: Sagittaria Subulata, Cabomba Caroliniana samt Echinodorus sp.
Hvad syntes I?
Guldhammer9 — 17. april 2012, 08:36
Men tror gerne dine øksefisk vil ha lidt selvskab, eller lidt mere skjul i toppen 🙂
87Hundrede — 17. april 2012, 09:14
Hvordan arter apistogrammaerne sig overfor rejerne? Æder de dem eller hvordan? 🙂
cherio — 17. april 2012, 11:56
FTNielsen — 17. april 2012, 12:28
#3 Rejerne er armano rejer. De er et par år gamle og har vel en str. på 3-4 cm. Jeg ser dem sjældent men har lige tømt hele baljen både for gamle planter og dyr så derfor kender jeg antallet.
#4 Sommerfuglen var overlever ud af tidligere grp. på fire. Da resten af grp. døde skulle jeg prøve noget nyt og valget blev cacatuoides. Klart apistoerne der styrer og sommerfuglen der trækker sig. Men den ser sund ud og har flotte farver.
FTNielsen — 17. april 2012, 17:01
Er der nogle der kan sige mig om sommerfuglen er en Hr eller Frue - eller hvordan kan forskellen ses?
Og ja, der er både ridser og noget grønt snask på ruden 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.