Amona/Caridina Multidentata rejer, med æg - hvad gør jeg!?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Veggerby — 2. april 2012, 14:48
For et par dage siden bemærkede jeg at 2 af mine Amona rejer går med æg, jeg har læst om dem, og der står at de går med dem i 2-3 uger før de smider dem som larver. MEN, de skriver også at de skal over i saltvand og det er jeg i tvivl om hvordan jeg gør - og om det overhovedet ER nødvendigt at gøre det. Jeg har et 40 L yngleakvarium der lige nu står tomt, kan jeg ikke bare komme de to gravide hunner over i det akvarium og når de så har lagt æggene så bære dem over i mit andet igen?
Vil mine larver dø hvis de kommer i fersk- og ikke saltvand?
Tak for hjælpen på forhånd 🙂
Willed — 2. april 2012, 15:00
Jeg har ikke sat mig dybere ind i det fysiologiske, men det ER altså nødvendigt med brakvand/saltvand for at de overlever og jeg tror det er en lidt mere besværlig affære end fx to teskefulde salt i vandet. Desværre.
Til gengæld nyder mine platy og kuhli sikkert godt af den ekstra lille godbid...
Veggerby — 2. april 2012, 16:09
Men hvad hvis jeg hælder saltvand i mit yngleakvarium og sætter hunnen derover? Vil hunnen så dø fordi det er saltvand?
Tobiass123 — 2. april 2012, 17:07
Park — 2. april 2012, 17:15
Veggerby — 2. april 2012, 17:40
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.