Har brug for råd/inspiration til selskabsakvarium med guppyer.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
lul1971 — 9. februar 2012, 21:56
Derudover kommer der nok også ancitrus i, men jeg synes de bliver rigeligt store. Jeg er dog tiltrukket af, at de yngler nemt. Jeg vil helst købe privat -men har læst mig frem til, at man først kan se kønnet når de er 1 år/ 7 cm, er det korrekt? Vil jo helst have mand og dame -men alle til salg er helt små. Kan de gå med f eks kobberpansermaller eller dværgpansermaller?
Har overvejet blå Mickey mouse platy, men blev lidt skuffet over dem da jeg så dem live. Synes ikke de er ret blå 😉
Har overvejet grøn sværddrager, men tror de er en tand for aktive (bider de halen af guppyer?) Har haft dem før og synes deres adfærd var rigtig sjovt, men for dælen de svømmer hurtigt. Synes også de måske er lidt for store.
Så faldt jeg for sort lyrehale molly. Men har nu fundet ud af at de kan krydse med guppy. Er det noget de nemt gør eller kun sjældent? Er ikke interesseret i blandingsægteskaber 😉
Dværg gurami er en anden lille fætter jeg synes er charmerende, men har nu læst mig fremtil, at de napper i guppyernes haler. Øv.
Kribensis er også en fisk jeg tidligere har haft. Dens yngle adfærd er skøn, men mon ikke den bliver for hidsig for mine stakkels guppyer?
Mit sidste ønske (når akvariet er velkørende) er rød neon.
Summasumarum. Står tilbage med guppy, en malle af en art og rød neon. Men hvad Sørensen skal jeg ellers finde på???? Den skal ikke være al for vanskelig, den må gerne være yngle villig og den skal ikke blive for stor. Og den må ikke være orange!
Lene
(se min profil for akvarie detaljer 😉 )
TinneG — 9. februar 2012, 22:43
Du kan sagtens have Ancistrus sugemaller sammen med de andre maller, og der går lang tid før de bliver for store til dit akvarium.
Hvis du vil have rød neon, vil jeg foreslå dig at købe nogle flere planter. Det kan de godt lide =)
Hvorfor ikke orange? Ville ellers have foreslået Apistogramma.
lul1971 — 10. februar 2012, 06:20
Og ja,jeg skal vist have fat i lidt beplantning til for og mellemgrund.
Mht orange. Det er kke fordi der slet ikke må være orange 😛 Og det drejer sig udelukkende om om personlig præference. 😉 Jeg bryder mig bare ikke om masser af orange. Især ikke orange platy/molly/sværddrager osv som man ser så mange af. Men apistogramma ser da lovende ud, og kan, så vidt jeg kan læse mig til, fås i flere forskellige farver. Den kommer med på listen indtil videre. Tak 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.