bytte til at få noget bortgivet - og hvilke rettigheder har man?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Discusmarine — 9. februar 2012, 18:45
Byttehandel er en form for handel hvor man bytter genstande for genstande, frem for penge for en genstand. Byttehandel er stadig udbredt i Danmark den dag i dag, men som regel kun privat mellem personer. Det vil sige at når man har byttet varer man hinanden så har ikke nogen rettigheder over ens gamle varer, men dog over den nye der er byttet over med.
Når man køber en vare fra en anden person uanset pris, så har man ret til at sælge videre hvis det er det man lyster da man nu har rettigheden på varen.
Hvis en person vælger at bortgive en vare så kan denne eller andre ikke gøre så meget ved det såfremt modtageren af varen sælger til salg efterfølgende. Selfølgelig kan folk bliver sure over dette, skrive negative indlæg om vedkommende og advare folk om vedkommende men i det lange løb kan de ikke gøre noget ved det på grund af at man har ret til gøre hvad der passer en såfremt man har afhentet varen og derfor nu har rettigheden til at gøre med varen som man lyster.
Set i lyset af de mange kommentarer om min person/profil og de negative ting der er blevet sagt om mig vælger jeg at overhøre dette, da jeg har 100% ret til det jeg gør så længe så jeg ikke snyder folk (urimelige priser, dårlig stand på varen m.f.).
Håber at folk ser på dette debat indlæg og tænker at jeg skriver det i god tro og ikke for at fornærme nogen. For jeg er en reel akvarist med reele hensigter uanset hvad folk tænker om mig. 🙂
Mvh
Thomas/Discusmarine
flsuw — 9. februar 2012, 18:51
mobe31 — 9. februar 2012, 18:58
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1384957
og denne tråd burde jo egentligt være rigeligt http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1380242
Dusetagu — 9. februar 2012, 20:02
Ole H — 9. februar 2012, 22:24
Du må nok desværre regne med at du af nogle mennesker vil være bortdømt, da din moral ligger noget udenfor hvad en iøvrigt meget bred norm er her i landet....!
I mine øjne er dit problem ikke regler og lovhjelm, men en i mine øjne, noget krakeleret moral.
Der er et ordsprog der hedder, "den kloge narre den dumme", men det er et ordsprog der ikke er mange der bruger mere, da vi heldigvis stadig her i landet, har en moral der gør, at mange trods alt ikke vil synke til disse dybder, som det i min verden er...!
Hvis du vil ha anden respons end den du da heldigvis tydelig føler du får, er mit råd til dig, "du er nødt til at ændre din moral"...!
Ole
Bruger #981127 — 9. februar 2012, 22:32
crone12 — 9. februar 2012, 22:37
spoty — 1. marts 2012, 23:27
johnnysen — 2. marts 2012, 08:19
der kan jo ikke være tvivl om at i følge loven er det ok at sælge noget videre man har fået foræret.
Så må resten jo være op til samvittigheden, og kunne jeg tænke mig følgende 2 cases.
1. En enlig mor skriver at hun ikke har råd til at give sin 12 årrige dreng et akvarie, derfor søger hun noget meget billigt/gratis akvarie.
I dette tilfælde ville jeg måske kunne finde et 60L med pumpe bund lag osv for at få knægten igang, msåke ville jeg endda levere det og sætte det op for ham. Men hvis jeg så dagen efter kunne det til salg i gul og gratis ville jeg vist også blive lidt muggen.
2.En ældre dame har nu overtaget et 250L akvarie med alt, men kan ikke passe det og derfor er fiskene begyndt at dø, nu skriver hun i gul og gratis at man kan hente det gratis, hvis bare man vil fjerne det for hende.
i dette tilfælde synes jeg det er ok at sælge skidtet bagefter
konklutionen er vel at det må være op til moralen eller mangel på samme hos folk 😀
vh johnny
fredrik — 2. marts 2012, 12:04
Rigtig godt stilet op.
Der er her inde på siden en mærkelig måde at se på andre mennesker på. falder de lidt uden for normen så skal de dælme kanøfles. jeg har fuldt med i de tråde der her omtales, kan ikke se hvad der er gjort galt. ikke at jeg så der med siger det der er gjort er det rigtige men to har ikke i min verden gjort noget forkert.
Nu vil jeg komme med Eks
Der er en gut her inde som vil sælge sig akvarie 720 L Akvastabil mark II 1/2 år gammelt og han sætter det til 5000 Kr. det er der så en som ser her inde fra og fluks køber det. han står og hælder vand ud af ørne til sælger, om at det er til hans søn og de har ikke så mange penge osv osv osv samt han prøver at få det ned i pris. Det ligger nu sådan at ham der står der og piber over ingen penge osv osv osv har her på siden op til flere akvarier + pumper til salg. det ved sælger bare ikke.
Når hvor om alting er så får han det med hjem. hvor dagen efter kommer det til salg på DBA for 14000 kr.
Hvor ligger moralen her ?
og her er der ingen som begynder at forfølge og lave hetz.
Kan til opfølgning sige at jeg skrev det på annonce at det lig var købt for 5000 Kr og sikken en ballade jeg fik. Jeg fik også nogle positive klap på skulderen skal siges. 🙂
En lille ting fra virkeligheden.
Så har man givet/byttet noget væk så er den nye ejer der har råde ret over det. Om h*n vil bruge det selv eller sælge det kan h*n ikke dømmes for.😉
brib — 2. marts 2012, 12:33
Jeg har lige solgt et ældre akvastabil ( 250.l ) - jeg gav 300.- plus ret meget rengørring , og havde vel en timeløn på kr 10.-
Hvad køber gør med akvariet rager mig en høstblomst .
Det er altså en ret svær ting det der med at købe og sælge . - Jeg købte en lille billig varervogn for kr 3000 - da den var færdig til syn havde den kostet mig 35.000 kr . Blev jeg sur over det ? Næææ - jeg blev bare lidt klogere .
fredrik — 2. marts 2012, 12:53
Har du købt eller har du solgt ? 😛
Hvad er forskellen så når der er noget der bortgives/byttes ?
brib — 2. marts 2012, 14:55
Har du købt eller har du solgt ? 😛
Hvad er forskellen så når der er noget der bortgives/byttes ?
[/citat]
Akvarium købt og solgt videre - bil købt - og ofret en hulens masse penge på den .
"Humlen" i det her er : Hvis køber og sælger er tilfredse - Hvorfor så lave bøvl ud af det . ??
Ok - jeg ærgrer mig over at have købt en bil til 3000 kr , og ofret 32.000 for at få den på gaden - men jeg har jo selv ingået handlen , og ingen bliver i bedre humør af at jeg har dummet mig .
Bortgives - byttes er op til den man handler med . - Har jeg for mange maller - Guppyer bortgiver jeg dem - Om folk så vælger at sælge dem er deres problem - kan de score lidt kroner er det fint nok med mig .
Selv er jeg gået totalt fiskekold - jeg renoverer gerne akvarier og udstyr og sælger videre - men opdrædt af fisk vil jeg ikke beskæftige mig med længere
Det er moralen i mit #11
kirkebjerg12 — 2. marts 2012, 20:55
Hrymf — 2. marts 2012, 21:17
Generelt set skal man jo holde det man lover, ellers bryder man en aftale og derved loven om aftaler. Dog er det jo altid sådan at man skal kunne bevise brud på aftaler.
Aganini — 3. marts 2012, 15:34
1) Fordi man ikke kan sælge det.
2) Fordi man er virkelig ligeglad med hvad der sker med det bagefter, inkl. om man selv tjener på det.
De fleste der giver ting væk herinde gør det enten med meget venlige hensigter (for at hjælpe nytilkomne; Hos os får de altid lidt ekstra oveni hatten), eller fordi de virkelig har brug for at komme af med det pronto, eller fordi de ikke mener man kan være bekendt at tage penge for det?
Hvad aftageren har et andet forhold til varen, så må han/hun vel råde over den som han/hun vil?
KevinR — 3. marts 2012, 16:17
Hvorfor ikke være ærlig og sige som det var til pigen og hendes far istedet for at love at ta hånd om hendes guppyer.
Børn har et særligt forhold til kæledyr det selvom det er fisk,og jeg ville nok også blive vred hvis mit barn opdagede at det hun gav væk for at de skulle have det bedre bare blev solgt videre,du må åbenbart selv prøve at retfærdiggøre din dårlige moral da du bliver ved med at oprette nye tråde og debatere det samme.
Hrymf — 3. marts 2012, 16:44
kirkebjerg12 — 3. marts 2012, 16:47
Om det er dårlig moral eller skal jeg ikke tage stilling til, men var dog en klog mand der engang sagde:
Er der penge indblandet, så stol ikke på NOGEN ( den kloge var visk mig selv i en brandert 😀:D )
Man skal jo heller ikke gå over broen efter skindet hvis man selv bor i glas hus 😮:o:o:o
Aganini — 3. marts 2012, 17:07
Det handler jo ikke om bortgivning og penge og moral.
Det handler om ærlighed. Hvis du ikke mener det - så lad være med at sige det. Hvis du skammer dig over at sælge videre, og derfor ikke vil sige det til pigen/hendes far, så overvej om det i virkeligheden er det rigtige at gøre.
kirkebjerg12 — 3. marts 2012, 18:13
Aganini — 3. marts 2012, 19:11
Bruger #381101 — 3. marts 2012, 20:01
Discusmarine — 3. marts 2012, 20:26
Men synes vi nu skal stoppe denne tråd, i god ro og orden. Den her er vist uddebatteret og såfremt i ikke kender sandheden bag hvad handlen gik ud på så synes jeg ikke det skal de ageres mere. Pigen fik en rask malle, jeg fik et akvarie, og nogle guppyer. Handlet lige over.
Og så er den ikke længere.
Havde dog moral nok til at tage annoncerne af efter kæmpe ramaskrig herinde fra.
Mvh thomas
Hrymf — 3. marts 2012, 20:40
Derudover er det da interessant hvis man har lovet en lille pige at tage hånd om nogle fisk, og så dør de efter man ikke kan få dem solgt 🙂
Discusmarine — 4. marts 2012, 08:38
Byttehandel med faderen til pigen som fik en sugemalle som kom fra et
velkørende akvarie hvor den gået i nogle måneder uden problemer. Om det er
en lille pige eller en voksen mand der byttes med er egentlig ligemeget da fact
at i herinde ikke ved en skid om hvad der er blevet/ikke lovet da i ikke har været
der og derfor bør i som tror i ved noget om sagen fordi i har hørt noget
herinde lade være med at kommentere mere herved da ingen af jer nogensinde
får ret. Jeg har hverken lovet noget eller taget noget fra " EN LILLE PIGE" jeg har byttet
Ligeover med hendes far. Christ hvor folk i DK bitcher...
Lausemand — 4. marts 2012, 13:22
brib — 4. marts 2012, 13:39
Enig
fredrik — 4. marts 2012, 13:45
100% Enig.
Fiskenoerd — 4. marts 2012, 16:10
kirkebjerg12 — 4. marts 2012, 20:04
Fiskenoerd — 4. marts 2012, 21:07
flsuw — 5. marts 2012, 20:58
Lade os nu komme videre med vores fælles hobby, uanset hvor forskellige vi kan være af meninger omkring netop dette emne. Forskelligheden mellem os alle er jo netop hvad, der gør livet mere spændende og leve for. 😉
Bruger #946029 — 6. marts 2012, 13:24
Lidt som Indiana Jones filmene; de er i virkeligheden ikke specielt gode, men man kan alligevel ikke lade være med at se dem, når de bliver genudsendt for jeg ved ikke hvilken gang 😀
26# Hvis ingen ved noget og derfor ikke må kommentere på tråden, så virker det lidt fjollet at oprette den 😉
Debat er jo nu engang forums primære formål, så hvis du bare vil af med et dementi, der ikke må kommenteres på, så er forum her nok ikke det rette medie at benytte dig af.
mobe31 — 6. marts 2012, 15:07
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.