Fjerner brug af iltsten Co2 og andet....??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

AllanE — 8. februar 2012, 09:22

Hej...

Efter mange års pause fra hobbyen, er jeg blevet lidt rusten i hukommelsen, og har et par spørgsmål...

Jeg har lige anlagt nogle akvarier ( 250 & 128 L )....og lagt bundfilter i som vi gjorde det i de "gamle dage "....
Jeg har læst nogle tråde med megen for og imod snak, men jeg har følgende spørgsmål :

Hvis jeg vælger at køre en langsom vandgennemstrømning gennem filteret...og anvender en iltsten i stigrøret ,vil den "iltning" af vandet fjerne noget Co2 eller andet gunstigt i vandet som planterne skal bruge for at trives ?

Jeg har for mange fisk i et akvarie for tiden pga anlæggelse af andre akvarier og flytning, og har været nødt til at sætte en iltdiffuser på powerheaden....har det er negativ virkning for planterne ?

På forhånd tak *blink*

AllanE — 8. februar 2012, 16:34

Hmmm...er der virkeligt ingen der besidder viden om det....?

pawse — 8. februar 2012, 17:06

er ikke expert på området, men en ting er sikkert dine iltsten,vil fjerne co2 (gavnligt for planter) fra dit akvarie. det handler om at finde en balance, for meget co2 = dine fisk bliver kvalt. for lidt co2 = dine planter gror ikke optimalt.

og for mange fisk i et akvarie er jo aldrig godt, men midlertidligt kan det jo nok gå hvis de rette omstændigheder er tilstede.

mvh paw schmidt

kirkebjerg12 — 8. februar 2012, 17:07

Jo er der helt sikkert. Men de er nok på arbejde i det tidsrum hvor du har skrev i denne trån ( 9-16 ) 😀:D

USB_akvariegødning — 12. februar 2012, 15:25

hvis der er blæs nok på iltstenen så ja, så vil der blive udluftet co2...
et bundfilter i et akvarium hvor der skal være planter er også generelt en dårlig ide, da det modvirker at der kan dannes anaerobe forhold i bunden hvilket er nødvendigt for at planterne kan udnytte mikronæringsstofferne.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.