UV Sterilizer fra forhandler
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
obelix_5 — 7. februar 2012, 10:19
I weekendens reklamer fandt jeg denne beskrivelse af et UV Sterilizer:
Problemer med alger...?
Så er her løsningen. Akvarievandet
bliver belyst med UV-lys, hvilket
virker algehæmmende og
samtidig neutraliseres
skadelige bakterier i
vandet. 9 w. ( Citat slut )
Hvordan kan sådan en UV sterilizer "se" forskel på dårlige og gode bakterier?? Jeg har noget sværet ved at se hvordan dette kan lade sig gøre. Min påstand er: Dræber den skadelige bakterier - dræber den også de gode. Dermed steriliseres vandet og fiskenes immunforsvar nedsættes betragteligt. Nej - jeg har ikke til hensigt at købe denne, da jeg ikke ønsker at bruge den. Men der har tidligere været diskusioner her inde omkring brugen af UV-lys.
omfufu — 7. februar 2012, 10:26
De gode bakterier lever jo i filteret (sidder fast) og er som sådan ikke meget rundt i vandet.
Deriomod kan uv lyset også være med til at holde din balje nogen lunde sygdomsfri, eller i hvert fald hjælpe til med det vand som kommer retur fra filteret i hvert fald er renere.
Jeg er heller ikke ikke sikker på om uv lyset skal være tændt altid, men bruges ved evt problemer.
Jeg er på ingen måde helt sikker, men jeg overvejer dog selv at anskaffe mig et uv filter på et tidspunkt da jeg tror det er nemmere, end at skulle behandle med div medicin.
Men jeg har ledt efter en tråd her på siden som opstiller fordele vs ulemper ved brug af uv lys uden held, og har lidt opgivet vejledningen i den lokale fiskebiks da han self. gerne vil sælge mig en.
pasex — 7. februar 2012, 10:46
det er MIN erfaring, ved der er mange der altid køre med UV, nogen gør en gang i mellem, har ingen ide om hvad det skulle gøre godt for.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.