Nye balihajer i baljen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Stepie — 5. februar 2012, 16:10

Hey har et 390l (130x50x60)
Det indholder 45x neonfisk, 10x platy, 2x pragtsmellinger 3x Ancistrus maller og 5x panda pansermaller 6x ildhaler, (Nu kun 2 balihajer)

For 3 uger siden købte jeg så 3 balihajer, 2 på ca 5-6cm og 1 på max 3½-4cm
nu her efter 3 uger fandt jeg min lille balihaj død i overfladen på mit akvarie men ingen andre af mine fisk ser ud til og være syge eller vis nogle form for vand kvaliteten er ude af balance.

er pt løbet tør for test set, så kan ikke tjekke vandet.
Så nogle forslag på hvordan jeg lige skal forholde mig ?
Og syntes i dette er for mange fisk i et akvarie af den størrelse ?

// Stepie

kejak — 5. februar 2012, 16:29

Mange af de fisk du har bliver store, pragtsmerlingen bliver omkring 15cm måske større, ancistrus bliver ca 12 cm, ildhale(labeo bicolor går jeg udfra) bliver også de 15cm ca, den er vist nok også eneboer og dertil kommer dine balihajer, de ender også deroppe omkring, vist også større endnu.

Så med tiden er dine platy og neonfisk i fare for at ende deres dage som foder.

Selv ville jeg gå af med balihajerne, hvis ikke nu så når de vokser sig for store.
Og så vælge mellem ildhale eller pragtsmerlingen, tror ikke de er så heldige sammen.

Bruger #381101 — 5. februar 2012, 16:30

Skift vand. Altid hvis man føler det er noget galt i akvariet, så skift vand først. Akvariet er dog for lille til balihajer.

Stepie — 5. februar 2012, 17:03

ja ved godt for sener eller ældre balihajer skal akvariet være større, har også planer om større akvarie så som et 530 eller 720l inden for det næste ½ års tid.
Både mine smellinger og labeo bicolor (ildhaler) går fint sammen har har gjort det længe ca 2-3 måneder..

Min største fisk i akvariet pt er min balihajer der ca er 6-8cm nu, smellingerne vokser en del langsommere så de er ikke mere end end max 6cm, så er mere eller mindre ungfisk alle sammen på nær de små neonfisk og platyerne..
Mon ikke de har en chance for at gå sammen til større er anskaffet ?

Oscar Juul — 5. februar 2012, 17:22

#2 pragsmerlinger kan blive 35cm

Stepie — 5. februar 2012, 19:13

[citat]#2 pragsmerlinger kan blive 35cm
[/citat]

Størrelse
Op til 30 cm. De bliver dog sjældent fuld størrelse i akvariet.

står der under artsbeskrivelse, det er balihajen der bliver 35cm ca..
men da jeg købte smellingerne sagde ham i et akvarie bliver det ikke meget mere end 25cm med mindre du køre det helt optimalt forhold hvad vandkval. og indreting osv angår..

så tror godt det her kan lade sig gøre, vis bare jeg skifter til et 530l til den tid når smellingerne og balihajerne er oppe i en 14-16cm, så længe jeg heller ikke anskaffer mig flere af dem. de vil jo have en del svømmeplads da neonfiskene og mallerne ikke rigtigt fylder i forhold til mængden vand.
et 530l er jo alligevel 160cm langt.

Bruger #381101 — 6. februar 2012, 21:02

Hvis balihajerne har det optimalt, så er de oppe i omkring 15 cm. om et halvt år.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.