Arts Kryds

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Raceengineer — 21. januar 2012, 19:54

Hej ville høre om det kan lade sig gøre for min fiske besætning at krydse. Har Maylandia estherae. Melanochromis cyaneorhabdos. Pseudotropheus saulosi.
mvh jonas

Ras — 21. januar 2012, 19:57

Ja

Raceengineer — 21. januar 2012, 20:17

Ville også gerne anskaffe mig et rigtig flot PAR af Golden Spec med en perfekt sort stribe:D. kan det lade sig gøre at have sammen uden at krydse..

kmsfg — 23. januar 2012, 12:49

Ja det kan du godt, det du altid skal tænke på er man skal aldrig have samme slægt eller arter sammen så er risikoen for kryds rimelig stor 😀 Holder man det nogenlunde så kan det ikke gå helt galt, men som jeg altid siger alt kan alt ske i et mbuna akvarie 🙂
Men jeg vil ikke holde dem som par men i trio 1 han 2 hunner 🙂


Mvh Kenneth

Raceengineer — 23. januar 2012, 13:14

kenneth, ja det med trioen plejer at være fornuftigt, tror jeg vil anskaffe mig en trio af golden spec så..🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.