Billigt T5 amatur 4x39w
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
blizzie — 19. januar 2012, 10:59
Ja jeg har så købt et ældre akvastabil med målene
LxDxH 90x40x70
Går ud fra det er enten specialfremstillet eller udgået?
Problemet er jo så lige der kun var 2 ukurante enkelt amaturer med! Derfor har jeg kigget på denne:
http://ultra-led.dk/index.php/t5-lamper/t5-quad-90-100cm-4xt5.html
Havde også overvejet at købe udvidelsessæt fra west og selv sætte noget sammen.. men inden jeg ser mig om har jeg brugt flere penge end den lampe koster!
Problemet ligger jo også i akvariet er meget højt. Jeg ville jo gerne kunne have nogle planter til at gro på bunden :/ Derfor hvis man nu smider 4x39w på må det da hjælpe? Nu skal I ikke sige sådan en tank slet ikke er god til planter 😛
Jeg har i sinde at putte 2x 865 og 2x 827 rør i på sigt (når SU'en går ind) 😛 Mener det var det rørene hedder hvert fald er det dem som Ullits anbefaler i sin fine guide..
Har nogen erfaringer med disse lamper? Håber nogen kan hjælpe!
Mvh Lars
Lyngs — 19. januar 2012, 13:31
En dybde på 70 cm kan være problematisk hvis du planlægger at have lave lyskrævende planter.
blizzie — 19. januar 2012, 16:39
Ja ved godt jeg skal vælge nogle af de uden så store krav.. har lidt en idé om måske at lave et par repos derop af måske med nogle rødder..
Men ingen der kender til lamper af dette fabrikat?
blizzie — 19. januar 2012, 20:58
bfl — 19. januar 2012, 21:04
http://www.lite-house.dk/shop/led-armatur-t5-6958p.html
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.