HJÆLP

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dutti77 — 7. januar 2012, 18:38

Hej.
Min datter har fået et startsæt i julegave som indeholder 56 l. akvarie, varmelægme og filter HAILEA HL-BT400 Nu er jeg i tvivl om der også skal indstaleres en pumpe, da der ikke kommer luftbobler?? Brugsanvisningen der fulgte med er på tysk og jeg har ikke kunne finde noget brugbart på nettet.... Er der nogen som kender dette filter eller som kan forklare mig lidt, så jeg bliver noget klogere??? Ville jo nødigt miste nogle fisk pgr af iltmangel når vi engang kommer dertil at der skal sættes fisk i :0)

På forhånd tak.

Hugo — 7. januar 2012, 18:46

Punkt 1!............... Lav en sigende overskrift, som der bliber gjort opmærksom på ved oprettelse af en tråd!

Hjælp er et udbrud som bruges ved brand eller drukning!

Fiskene skal ikke have luft, men vandvevægelse og rensning, det opfylder jeres filter.🙂

fathair — 7. januar 2012, 18:49

nu kender jeg ikke filteret, men normalt følger der en lille luftslange med til at sætte i toppen af filteret så den går over vandoverfladen så den hiver ilt med ud i vandet.
men så længe at der er bevægelse i overfladen er der også ilt i vandet.
ps. mener du ikke at det er 54 liter.

fathair — 7. januar 2012, 18:50

men er helt enig i punkt 1. 😀

Dutti77 — 7. januar 2012, 18:57

Hugo* undskyld da. *rødmer*.. har åbenbart ikke læst ordentligt siden jeg laver en gal overskrift, dette skal jeg rette til en anden gang 😛.... Men var ved at panikke da planen er at vi skal købe fisk på mandag og jeg frygtede at kvæle dem alle sammen... Og tak 😀

Der er en luftslange med, men havde bare en forventning om at der burde komme bobler, men der kommer kun vand ud, hvilket sætter vandet i bevægelse i akvariet, troede bare ikke det var nok 🙂

Hmmm mener sælger sagde 56 l men måske jeg husker forkert 😉

Tak for jeres svar 🙂

Hugo — 7. januar 2012, 18:59

Start med nogle få fisk, sådan at akvariet får en langsom indkøring, ellers får i bare bøvl!

Og her er lidt læsestof.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/?Type=27

Dutti77 — 7. januar 2012, 19:09

Planen er at starte med lidt platyer, da jeg har læst mig til at de skulle være lidt mere robuste?? Og jubii, fandt ud af, at der sidder en prop for enden af luftslangen, og da den blev pillet ud, kom der sørme luftbobler *rødmer* har ellers rodet med det filter længe uden at se det, men nu er jeg mere rolig igen.

Tak for det nyttige læsestof, synes det er svært at vide hvad man skal tro. Låner man 10 forskellige bøger, får man 9 modsatrettede råd *skeptisk*

Bruger #481091 — 7. januar 2012, 19:26

nå du skriver der er slange med, skal pumpen sidde sådanne at enden af slangen er over vandet, derved hiver pumpen luft ind, og smider det videre ud i akvariet, men dette er dog mest for syns skyld og ikke gavnligt, nærmeste tværtimod, da alle luft bobler fordriver co2 i vandet, og dermed vigtigt nærig for dine planter.

Bedste er at undlade slange, men sætte pumpen så højt i akvariet, at de få overflade til at bevæge sig, derved optager vandet ilt fra luften af 😉

Pseudo — 15. februar 2012, 21:03

*blink*Du kan vist nøjes med at dreje proppen i luftslangen til at regulere luften, det er nogle små huller i siden ?? Det bedste til at afgive ilt er planter, brug nogle penge til dem istedet for fisk. En gammel regel siger at 2/3 ar bunden skal beplantes og 1cm fisk pr liter vand. De fleste små fisk er en 4-5 cm du kan måle spanden og finde ud af indholdet lxhxb divideret med 1000

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.