Din menig om plastik ting ??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

fiskepigen — 8. november 2011, 15:44

Jeg har et akvrie med plastik ting 🙂 jeg har oprettet en debat hvor man kunne se mit akvarie, der er nogen som har sagt at de ikke er til plastik ting 🙂 hvilket er helt ok 🙂 men er der noget negativt plastik ting kan gøre ved et akvarie ??

sebb00 — 8. november 2011, 15:45

ikke andet end det ser unaturligt ud! 😀

1230kenzo — 8. november 2011, 15:46

Ja, enig med #2!🙂

TinneG — 8. november 2011, 16:02

Plastik ting bidrager ikke med alle de gode ting, som planter og rødder gør.

Ayo — 10. november 2011, 11:54

Jeg er også enig med #2
Men jeg har hørt at nogle fisk/yngel har siddet fast i nogle plastik-planter *blink*
Men som sagt er det kun noget jeg har hørt, så personligt ville jeg holde mig til de gode naturlige planter:D

Villa — 10. november 2011, 12:12

Tror at de fleste holder akvarier, for at få et lille stykke af naturen med ind i stuen og se på. Og så er det vel også lidt spændende at se hvor naturtro man kan få det til at se ud, dog med en hvis begrænsning af alger og med klart vand.

Men var jeg et barn eller teenager, så ville jeg helt sikkert proppe noget meget unaturligt i baljen.

Jeg har 2 små børn, som bestemt synes at der skal svampebob firkant mm. ned i mit akvarie. Eller bare en lille sød plastik bil måske.

Jeg har sorte Haley sten som bundsten, og tænker at det kunne se mega fedt ud med lidt neon sten hist og pist. Lidt turkis og pink småsten, bare for at pifte akvariet lidt op. Men det vil helt sikkert se noget unaturligt ud, så ind til videre har jeg kun smidt lidt hvide sten ned på den sorte bund. Og når de bliver grønne, så samler jeg dem op og skifter dem ud med nogle nye hvide sten.

Jeg er nu igang med et nyt projekt. Jeg har taget 2 forskellige glasvaser, som jeg har smurt ind i silikone lim og derefter rullet dem i henholdsvis smulder fra de hvide sten og flodsand. Jeg havde håbet på et antik lerpottevase look, men synes ikke helt at resultatet blev som jeg havde forventet.

Så har jeg en trolde gren, som jeg vil lime hvide og sorte sten på. Tror at det vil komme til at se mega fedt ud i mit nye akvarie. Kun tiden vil vise om det så også kommer til at se fedt ud. Men spændende er det helt bestemt synes jeg 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.