Kileplet rasbora æg! eller ej ???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

akvamt — 21. oktober 2011, 21:39

Hej alle sammen. 😉

Her i Tirsdags købte jeg en lille stime Kileplet rasboraer. Det er gået godt med dem og de trives, men hele dagen i dag og i går har de opført sig lidt 'sjovt'.
Nogle af dem gik hen til nogle blade og vendte sig om, så maven pegede op ad. Jeg kunne jo godt tænke mig frem til at, det var fordig at de sprøjtede sæd ud over bladene, men det var som om at hunnerne ikke 'gad' ligge æg?? *uhh*
Men så her for 10 min siden så jeg at en pansermalle var igang med at spise noget på et blad, jeg skyndte mig at tage bladet op, og ja der lå der så ca. 4-5 små lidt hvide æg 😀 😀
Nu har jeg lagt dem i en lille 1L spand med en luft sten. Er der andet jeg skal gøre eller er det bare at vændte og se??
Og kan i se om de er nået at blive befruktet, for jeg skyndte mig så meget da jeg så pansermalle spise af dem, at jeg ikke ved om hannen har nået det .

Og er det kileplet æg eller ikke ???

tak på forhånd 😛

Jonas P — 21. oktober 2011, 21:43

Det ligner nærmere pansermalle æg - 🙂

akvamt — 21. oktober 2011, 21:58

Fedt!!! Men vis det er det skal jeg så gøre noget eller bare lade dem ligge i et par dag ????
🙂

akvamt — 21. oktober 2011, 22:06

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

Jonas P — 21. oktober 2011, 22:15

hvis du vil have de skal blive til noget så flyt dem over i en bøtte med vand fra akvariet og en luftsten og vent et par dage så skal du bare se løjer:P

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.