Fiskesammensætning

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

JepMad — 6. oktober 2011, 12:23

Hej

Jeg har et 530L med sydamerikanske cichlider. 2 arter. 5 stk. A-longismanus (kun 1 han) og 6 stk T.Ellioti (mindst 2 hanner og 1 hun).

Jeg kunne godt tænke mig lidt flere fisk i akvariet og overvejer nogle stimefisk.

Jeg har kig på Kejsertetra, men er usikker på om den vil kunne klare sig i akvariet. Nogen der har erfaringer med tetra sammen med de store cichlider.

Indretningen består hovedsageligt af 2 store trærødder og vallisnerie i siderne.

Mine ancistrusmaller sørger for at de echinodorus planter jeg forsøger mig med ikke rigtigt kan klare sig. (her overvejer jeg et skift til anden malletype - forslag modtages)

- Jeppe

superred — 6. oktober 2011, 20:35

Cichlider æder alle fisk de kan gabe over, så det vil nok hurtig tynde ud i din stimefisk.

Pliniussen — 7. oktober 2011, 08:47

hvis du kan få dine stime fisk i en god størrelse... MIMIMUM 2 cm.. så burde de være i fred for dine elliotier ihvertfald... kender ikke så meget til de andre cichlider du har..

men jeg mistede selv 35 rød neon i løbet af 14 dage til mine to elliottier.. det var dyrt foder... men er neon fuldtvoksen... så kan de godt gå sammen med ellioti

UllaM — 7. oktober 2011, 10:12

Ja, det har jeg, jeg har massere af amerikanere, også nogle godt store, dem smed jeg en flok rød tetra ned til, plus blødende hjerte, alle udvoksede, gg ca 4 cm vil jeg tro, de blev jagtet helt vildt 1 times tid, men så faldt der ro over, og siden har der ikke været noget, men prøv at finde store tetra og fyld i, hvis de bliver spist er det jo ikke de dyreste fisk at miste.🙁

UllaM — 7. oktober 2011, 10:16

Hmm, så først det var dig nu Jeppe, de longimanus jeg hentede hos dig, har det fint og er ca 6 cm store nu, de blev fyldt over i et 250 l igår, så kan de hygge sig der et stykke tid.
😀

JepMad — 7. oktober 2011, 18:41

Mine fisk ligner hinanden nogenlunde i temperament. Så jeg vil gå efter nogle der er >2cm og gerne større..

Tror jeg vil et smut forbi en forhandler og se om jeg ikke kan finde mig en spændende tetra art at komme i baljen.

Kejsertetraen synes jeg er flot og ville passe godt i akvariet.

#6 - Lyder godt med Longimanus ungerne... Jeg er sikker på at de har det godt hos dig 🙂

#7 Lige sort tetra er jeg ikke så fjollet med, men helt sikkert nogle robuste fisk.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.