er det kun mig der har prolemer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

firefighter35 — 13. august 2011, 10:07

Hej jeg har nu flere gange forsøgt at få fat i fUnimati ApS v/Ole Pedersen
Messingvej 20H
8940 Randers SV
Danmark
Tlf.: +45 86 40 40 25
email: info@unimati.dk
Jeg ved udemærket godt at ole er en travl mand men det er lidt underligt at han ikke reagere på mail eller tlf når man nu gerne vil handle med ham.
Er det kun mig eller har andre haft de samme problemer:o:o:o:o

Villads — 13. august 2011, 10:08

Nej du er ikke alene. Se Oles forklaring her.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1310696

brib — 13. august 2011, 10:31

Den lå lige til "højrebenet " :-)

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

Hugo — 13. august 2011, 10:35

Jeg syntes at det er fedt!
At der for en gangs skyld er en forretning, der ikke tilsidesætter tilstedeværende kunder for en telefon eller mail:D:D

Der er ikke noget mere iriterende end expedienter som stæser afsted efter en telefon, midt i en expedering:)

brib — 13. august 2011, 10:37

[citat]Jeg syntes at det er fedt!
At der for en gangs skyld er en forretning, der ikke tilsidesætter tilstedeværende kunder for en telefon eller mail:D:D

Der er ikke noget mere iriterende end expedienter som stæser afsted efter en telefon, midt i en expedering:)[/citat]

Al opstart er problematisk , hvilket bringer mig tilbage til min teenagetid , som jeg ikke vil komme nærmere ind på her :-)

Akvariebiksen — 13. august 2011, 10:48

Ja det er ikke nemt både at blæse og have mel i munden på samme tid, det mindste manden kunne var da at melde ud direkte til de kunder som har lagt ordre hos ham, og ikke i et offentligt forum, han har vel deres E-mail.

Vi må da håbe han får styr på det, den er nok ikke billig i drift den foretning og det bliver jo også hverdag igen når alle har været forbi foretningen.

pøj pøj med det.

Villads — 13. august 2011, 10:55

Det er jo det han ikke har haft tid og kræfter til Claus.

KasperK/Lolland — 13. august 2011, 11:03

😀 Det her er morsomt, Unimato har fået så forrygende travlt pga butikopstart, at han ikke har tid til at "passe" computeren, og så mener "man", at han skal sende mail's ud! 😀 Havde han tid til at sende mail havde han nok også tid til at ekspedere ordrer!

Kanon!

firefighter35 — 13. august 2011, 11:25

ok kan se jeg ikke er ene om det.Nu skal det lige nævnes at det er ikke for at kritisere manden på nogen måde.Jeg ved selv hvordan det er når man starter en ny butik op.Men jeg har forsøgt at bestille nogle hjørnefilter uden held.Er der så nogen der ved hvem der ellers handler med dem

brib — 13. august 2011, 11:37

[citat]😀 Det her er morsomt, Unimato har fået så forrygende travlt pga butikopstart, at han ikke har tid til at "passe" computeren, og så mener "man", at han skal sende mail's ud! 😀 Havde han tid til at sende mail havde han nok også tid til at ekspedere ordrer!

Kanon![/citat]

Man kan vel egentlig kalde det et luksusproblem ??

Hvis man tager noget så simpelt som en almindelig flytning - Flyttevogn bestilles- aflæsning af elmåler- flytte tlf. og en hulens bunke andre ting - Jeg ville få tyndskid i lange underhylere bare ved tanken om at skulle fjerne en gl. forretning og retablere en ny.

Men - Jeg ville så nok være lidt smart og lukke netbutikken ned i flyttefasen .

Nå nok om det - Held og lykke med flytningen og genstart i nye lokaler til Ole ( unimati) fra mig . :-)


.

FinnB — 13. august 2011, 11:59

[citat]Hej jeg har nu flere gange forsøgt at få fat i fUnimati ApS v/Ole Pedersen
Messingvej 20H
8940 Randers SV
Danmark
Tlf.: +45 86 40 40 25
email: info@unimati.dk
Jeg ved udemærket godt at ole er en travl mand men det er lidt underligt at han ikke reagere på mail eller tlf når man nu gerne vil handle med ham.
Er det kun mig eller har andre haft de samme problemer:o:o:o:o[/citat]

Hvorfor to tråde om samme enme????
Latterligt... Unimati har skrevet hans forklaeing i den anden tråd,så forstår ikke helt problemet...*uhh*

mobe31 — 13. august 2011, 12:06

# 11 nu er det jo ikke sikkert at trådstarter har set Unimatis forklaring i den anden tråd, så ligefrem at kalde det latterligt, er der vel ingen grund til*skeptisk*

firefighter35 — 13. august 2011, 12:08

Det havde jeg ikke og det beklager jeg.Håber da bestemt ikke at nogen bliver stødt

Akvariebiksen — 13. august 2011, 13:11

[citat]Det er jo det han ikke har haft tid og kræfter til Claus.[/citat]

Det kræver han laver en mail i web shoppen så skal den bare sendes til alle de adresser der ligger inde i shoppen tager 5 min.
Der findes en knap der hedder opdatering i en weeb shop, tryk på den og shoppen er midlertidig nede med en tekst som man selv vælger, så har folk fået besked og bestiller ikke forgæves.
Det var nemt ikke.

Bruger #481091 — 13. august 2011, 14:01

Sjovt som alle mennesker har så travlt med at hakke ned på Ole, ja Ole har vist begået en fejl, en fejl som alle andre også kunne begå incl. jer selv, man kan desværre ikke huske alt.



Prøv nu lige alle at tage en puster og giv Ole lidt tid 😉

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

FinnB — 13. august 2011, 14:06

KasperK/Lolland — 13. august 2011, 14:18

[citat][citat]Sjovt som alle mennesker har så travlt med at hakke ned på Ole, ja Ole har vist begået en fejl, en fejl som alle andre også kunne begå incl. jer selv, man kan desværre ikke huske alt.



Prøv nu lige alle at tage en puster og giv Ole lidt tid 😉

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium
[/citat]

Jantelov, du skal ikke tro du er noget,det er problemet[/citat]

Den står så for din egen regning og er så totalt uforståelig for os andre! 😀

emil_4600 — 13. august 2011, 14:29

#17 (;

firefighter35 — 13. august 2011, 17:31

Jeg havde slet ikke forestillet mig at denne tråd er endt ud i det her.Det var bestemt ikke meningen:(🙁🙁

mobe31 — 13. august 2011, 17:34

# 19 det skal du da ikke være ked af, du har fået svar på dit spørgsmål;) resten er jo bare noget pladder:D

KasperK/Lolland — 13. august 2011, 17:47

[citat]# 19 det skal du da ikke være ked af, du har fået svar på dit spørgsmål;) resten er jo bare noget pladder:D[/citat]

Helt enig! Det er noget der sker fra tid til anden! Lidt ligesom kirkeklokker om søndagen! 😀 Nettet er en dejlig ting. 😉

Villads — 13. august 2011, 18:37

Ja, tag du det bare helt roligt Brian. Det er en helt alm. dag på nettet.

Unimati — 13. august 2011, 18:42

#1 Nope. Du er ikke den eneste med det problem. Jeg har selv svært ved at komme i kontakt med mig selv, men jeg arbejder på det 😀

Spøg til side. Vi prøver at følge med, men der er bare mange ting, der skal falde på plads. Derudover har jeg altid ment, at man skal give de besøgende kunder 200% af ens opmærksomhed. De har trodsalt brugt deres kostbare tid på at besøge os. Det fortjener at telefonen ligger inde på kontoret, så man ikke bliver forstyrret 😉

Det er faktisk svært at "konvertere" en fortrinsvis online butik til en fysisk butik med en hulens masse fisk og kunder. Det var jeg ikke klar over, og derfor er den telefoniske og internetbaserede service ikke eksisterende for tiden. Pinligt men sandt *rødmer*

Det positive er så, at det ikke kan blive værre, så det kan kun gå fremad 🙂

mobe31 — 13. august 2011, 19:05

[citat][citat]# 19 det skal du da ikke være ked af, du har fået svar på dit spørgsmål;) resten er jo bare noget pladder:D[/citat]

Helt enig! Det er noget der sker fra tid til anden! Lidt ligesom kirkeklokker om søndagen! 😀 Nettet er en dejlig ting. 😉[/citat]

argh,.... bare tanken om kirkeklokker får det til at vende sig i maven på mig, men min samvittighed er ren:D

Unimati — 13. august 2011, 19:13

Hov. Dit hjørnefilter er forresten pakket, og ryger afsted på mandag. Fredag glippede jo med posthuset.

firefighter35 — 13. august 2011, 20:54

Hej ole
Af hjertet mange tak.Endu engang understreger jeg at denne tråd var ikke men kritisk på nogen måder:)🙂🙂😉
Det var kun for at få et svar.Og endu engang stort tillykke med den nye foretning.
Hilsen brian

KasperK/Lolland — 22. august 2011, 20:41

Var forbi Unimati's butik i dag - og i torsdag også, i øvrigt - og holddafast, det er en fed butik! *blink*
Desværre var der kun hanner tilbage af Meeki'erne, men en trio http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13622 røg der da med hjem til Lolland. 😛 Havde selvfølgeligt ikke nogen balje klar til dem, så jeg fik travlt med at klargøre et 128 ltr, så jeg kunne få dem deponeret et sted. Hvor er det dog heldigt, at man lige netop havde en posefuld renset sand liggende i gemmerne. Og lidt rødder, og nogle sten, og et tomt akvarie og lidt planter fra de andre!
Så med en blanding af "afhærdet" vand fra de andre akvarier og friskt fra hanen, blev der på rekordtid monteret et sted til de "små". Glæder mig helt vildt. Har ikke haft den fisk siden starten på teenageårene for 36-37 år siden, så det bliver sjovt at gense synet af en "mikro-hun" med skuffe!

Ingen tvivl om, at jeg skal forbi Unimati igen. Så må man leve med de 275 km der er derop! Det er jo blot ud af indkørslen og så til højre. Så kommer resten af sig selv! 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.