Kardinal rejer V.S. RCS

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Red Rabbit — 4. august 2011, 20:27

Overskriften taler for sig selv. 🙂
Det er første gang jeg skal have rejer og derfor så er jeg lidt i tvivl. Jeg er sikker på den ene er sværre end den anden osv. .
Jeg synes at Kardinalen er flottest men altså jeg ved så ikke noget om besværlighed osv. .
Hvad ville i anbefale mig? 🙂
NOTER: De skal dele akvarie med en Betta Splendens!

Mallefar — 4. august 2011, 20:32

RCS...uden tvivl...Kardinaler er ikke begynderrejer...

TangaThomas — 4. august 2011, 20:34

Jeg købte selv RCS til min lillebror for nylig. De skulle efter sigende være fuldvoksne, men jeg så flere gange kampfiskene jage dem og få dage efter var de alle væk. Er ret sikker på at de blev spist.

jacob — 4. august 2011, 20:48

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Andre akvariedyr' af jacob

silenthilldk — 4. august 2011, 21:42

RCS vil klart være det bedste at starte med, men hvis du vil prøve kræfter med en anden reje der er lidt sværere, så kunne CRS også være en mulighed - Hvis du kan holde den i live så er der lidt håb for at du også kan holde kardinaler i live. Kardinal rejer kommer ikke meget frem i akvariet, og de kan være svære at få til at spise (de kommer ikke frem på samme måde når man fodrer) + de er overfølsomme for nitrit værdier. CRS er også overfølsomme for nitrit, men har ikke problemer med at komme frem når man fodrer.

http://mallen.dk/neocaridina-heteropoda,433.html

RuneT — 4. august 2011, 23:16

Hvis de skal dele akvarium med betta splendens, så sørg for at der er masser af små planter, rejerne kan gemme sig i ^^
der er 25(muligvis mindre) små RCS i mit betta splendens akvarium, og de har masser af gemmesteder 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.