Flydende gødning og mine fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kejak — 2. august 2011, 12:15

Har købt noget der hedder tetra plant og har noget jern tilskud fra creedo.
Der er vallisneria og java bregner i, er det gødning godt nok??
Og er det usundt for fiskene??

Spørger fordi mine sommerfugle er kradset af efter jeg begyndte at bruge det fra creedo, uden at være 100% sikker på om det var derfor.
Har nu fået 3 bolivianske sommerfugle fra en flink bruger herinde, dem ville jeg da helst godt have til at overleve og yngle.
De virker dog mere seje end blå sommerfugle......

Bølle Bob — 2. august 2011, 15:27

Jeg har prøvet et par, eller flere, forskellige gødninger, og endnu har fiskene ikke taget skade. At de så ikke altid var, hvad planterne havde brug er en anden sag 🙂

De fleste gødninger indeholder jern, står sikket bag på flasken som Fe, så det vil jeg hævde, at du ikke behøver. Derimod vil f.eks Happy Carbo være godt. Skal det være rigtig godt, skal du også have Makrogødning.

kejak — 2. august 2011, 18:48

Er makrogødning de der sticks????

Bølle Bob — 2. august 2011, 18:51

Nej, det lyder mere som mikro (almindelig) gødning, men de er gode for planterne.

Kig evt. på akvariegødning.dk Der står en hel masse 🙂

Olaf — 2. august 2011, 18:54

mikro og makro er flydende, du kan læse mere om gødning i dette link
http://www.akvariegødning.dk/index.php/hjem/artikler/44-godning/221-hvordan-goder-man-akvarieplanter-kort-version.html

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.