Mit nyopstartet 128 liters.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Luna — 1. august 2011, 21:11
Jeg har på billede 3 forsøgt at vise, hvis man skråner gruset op til bagruden, får man en bedre dybte, nu vandet sjæler lidt fra os.
Så er der kommet planter,sten og visne blade i akvariet. Der er bundet mos på Red moor roden til højre forneden, så man ikke kan se der er savet i den, når det gror ud og så er der mos på roden bag den (den kan næsten ikke ses på billedet).
I kan se hannen og hunnen ved deres hule (der er også bundet mos på). Der har været 2 huler. En i hver ende af akvariet. Men jeg har fjernet den ene efter hun havde valgt hule, da hunnen blev ved med at inspicere den anden og var mere aggressiv ved mallerne i den ende. Nu er hun mere rolig efter hun kun har en at holde styr på.
På det sidste billede truer hannen af Pansermallerne.
Lidt flere billeder af mos der er bundet på rødder og fisk.... På sidste billede er der bundet mos på roden til højre og på roden i baggrunden.
Så... Nu er det næsten færdigt. Mangler bare ganske få småting og så er det bare at vente på mos og planter gror til. 🙂
-dille- — 1. august 2011, 21:16
olibra — 1. august 2011, 21:31
Marcel s — 1. august 2011, 21:32
jonaklit — 1. august 2011, 21:38
Kan planterne godt gro i det fine grus?
cherio — 1. august 2011, 22:29
Spøg til side, superflot akvarie, jeg er stor fan af Apistogramma...
Luna — 2. august 2011, 06:45
Jeg ville prøve at lave et akvarie denne gang, med mange rødder (der er 14 rødder i forskellige størrelser og 3 Redmoor) og meget mos hvor det meste er bundet fast og lidt er lagt løst ned. Men syntes også der skulle bare lidt planter til. Så der er 7 planter i akvariet, hvoraf de 4 er Javabregener.
#4 Jeg har købt en del i Cichlidecentret. Men jeg elsker rødder. Så hver gang jeg er i en akvariebutik og de har rødder, står jeg gerne på hovedet i kassen for at finde en eller to.
Jeg kan se du bor i Jylland. Så dér ved jeg desværre ikke, hvor du kan købe nogen. Men det er der måske andre der kender et sted. Ellers tror jeg nok, du kan bestille hos Cichlidecentret.
#5 Jeg har ikke haft problemer med at få planter til at gro i det. Men jeg laver så heller ikke bundlaget meget dybt.
#6 Jae ser du. Det skal jo bare bindes på med sytråd. Det svære er at få fisken til at være ligge stille, mens jeg binder. 😀
Jeg synes også at Dværgcichlider er så spændende. At de så også er flotte er jo bare fedt.
10nnitus — 2. august 2011, 06:54
Evt nogle dekorationssten der til sammen med bladene kunne ligge lidt spredt over det hele for det naturlige islet
Du fik C. Davidsansi mente du nævnte C.Panda
Du har ikke valgt at dreje hule åbningerne lidt væk fra vores blikke samt gemme dem væk af vejen i mellem planter og rødder
Du er tro mod stilen den sidder du helt fast i, så herefter må stilen som ganske naturligt nærmest blive kaldt for "lunastilen"
personligt ville jeg vælge en ande farve variant end sort
dekorationssten:
http://www.cchobby.dk/dekorations-sten-1-kg.aspx
eller istedet disse nødesten
http://www.tiplevering.dk/produkter/noeddesten
Luna — 2. august 2011, 07:35
Og ja... Du har ret. Jeg har svært ved at slippe den stil. Synes ellers jeg gjorde et lille forsøg på at skjule det, ved at have alt det mos med rødderne. Men opsætningen er den samme. Jeg prøver virkelig at lave det om. Men som du jo ser, er det åbentbart svært for mig.
Ja. Som jeg skrev, er jeg ikke helt færdig med det endnu. Jeg havde kun en sten tilbage og da de skal være rimelig ens, må jeg ud en tur i det fri og prøve at finde nogle flere.
Ang. sten er der en rødlig natursten lige nu og jeg havde tænkt at de andre skulle være af samme type, for at de ikke skulle stikke for meget ud farvemæssigt. Men på grund af lyset, ser den gullig ud på billederne. Men nøddestenene også ser rigtig flotte ud. Så dem vil jeg da have i tankerne.
Det er rigtigt... Jeg havde talt om C.venezuelanus "black" som så ikke er en venezuelanus alligevel. Men jeg gik bort fra den, da jeg regnede med den ville forsvinde med den sorte baggrund. Så det blev til en lille flok Corydoras duplicareus i stedet for. Jeg skal lige sige, det er nogle livlige fætre i forhold til mine C. venezuelanus.
Arh 10nnitus. Vær sød. Hahaha... Den er gemt helt under en Redmoor så den næsten ikke kan ses. Og så har den indgangen næsten lige mod strømmen. Jeg vil sætte en lavere plante mellem forruden og hulen. Men de havde ikke lige en lavere plante, da jeg var ude og købe planter. Så den kommer snart. Så er hulen næsten gemt.... Du mente måske, den skulle længere tilbage mod bagruden i akvariet?
10nnitus — 2. august 2011, 08:27
Jeg kan godt lide din stil og vil også bruge dine ideer dog uden reedmore men selve opbygningen hvor du tillader at der i helheden aligevel er plads til de små laguner som forskellige rum i det store sammenhæng samt også af bundækket med sten og blade i en stor spredt forviring.
Efter at have skollet rundt på nettet har jeg fået øje på denne sammenblanding af bundækket og kan nu se at det faktisk var denne opsætning jeg havde gået og ruget over i tankerne men ikke lige kunne sætte et billed på så jo dinne billedeserier har da hjulpet gevaldigt på at visualiserer opsætningen jeg selv efterstræber, jeg vil dog tilføre nogle Singels sten der har en lidt større størrelse da jeg har et bundareal på omkring 1600x750 mm. samt gerne nogle forgrenede højmørkrøde rødder med div. huler og skåle, da reedmore rødder ikke lige liger i min smag da jeg kun ser nogle forgrenede stykker træ uden nogen form for dækken for div. fisk der har behov for huler og ligende
Jesper Green — 2. august 2011, 08:32
Fedt at du har taget så mange billeder. 🙂
Mvh
Jesper Green
Luna — 2. august 2011, 09:19
Den Redmoor der står bag den, har huller ved bunden og for oven. Så hvis der skulle blive lidt ægteskabelige skærmysler, er der smutveje væk. Ligeledes i midten er det bygget op med flere rødder, så det danner huler og forskellige udveje. Og bag om Redmoor'en til højre, er der også 2 rødder. Så der er også flere smutveje.
Jeg er kun glad for at kunne give lidt inspiration til andre. Men hold da op et akvarie du skal i gang med!... Og så med dén dybte. Så må det altså være tilladt at savle. Det glæder jeg mig til at se færdigt. Jeg håber da, du ligger nogle billeder.
Hvad er det for høj mørkerøde rødder du taler om 10nnitus? De lyder da spændende.
Jeg synes heller ikke, man kun kan nøjes med Red moor rødder. Men jeg synes, det er flot at se fiskene svømme imellem dem. Så giver det også en smule dybte.
Mine visne blade bestemmer jeg ikke, hvor skal ligge. Det er strømmen, pansermaller og Ancistrus der bestemmer det. Så kommer de også til at ligge mere naturligt, synes jeg.... Men det er nu sjovt at se, når et blad pludselig bevæger sig mod strømmen hen over bunden, For så lidt senere at se en lille Ancistrus der dukker frem. Så er det den der har ligget og raspet bladet på undersiden. Man kikker lige en ekstra gang den første gang.... De forandrer de indretningen lidt dag for dag. Så er det aldrig det samme at se på.
#11 Tak Jesper. 🙂
SogneprQsten — 2. august 2011, 09:23
Nu er det godt nok nævnt - hvor meget det ligner dit gamle setup.
Men det kunne vi også lide, så det gør jo intet :p
Luna — 2. august 2011, 09:35
KlausJuul — 2. august 2011, 09:59
Det kan da bringe en lille smugle misundelse frem i mig syntes jeg i hvert fald 😀
Hvad hedder de rødder du bruger, de lyse af dem. De ser vildt flotte ud :p
Held og lykke med det fremover :p
- Klaus Juul
Luna — 2. august 2011, 10:06
Det er dem der hedder Red moor rødder.
KlausJuul — 2. august 2011, 10:08
Men tak skal du have, de er nemlig utrolig flotte 😀
- Klaus Juul
Luna — 2. august 2011, 10:12
Kennet — 2. august 2011, 10:13
Kennet.
Luna — 2. august 2011, 10:30
frimann85 — 2. august 2011, 10:51
Lige et spørgsmål! Har du fastgjort rødderne eller var de 'synkeklar' om man vil?
Luna — 2. august 2011, 11:00
De var først holdt nede med sten, til de havde suget nok vand (der skal man passe på de ikke triller ned og rammer ruden). Jeg havde ikke tid til at lade dem suge i en spand vand først (er ikke den tålmodige type). En meget stædig rod, har jeg sat fast med en skrue på sugekop (den kloge narrer den mindre kloge). Da Redmoor rødder er meget hårde, kan de være et stykke tid, om at ville blive i vandet.... Jeg havde en der var måneder om at synke. Men det er også sjældent det sker. Efter en uge er en del synkeklare.
Jamen så håber jeg da du får dit 128 liters så. Hvad skal der i det?
10nnitus — 2. august 2011, 11:08
Det er kvaliteten af rødderne, bla. mangrove jo mere dybt-høj-mørke-røde de er jo bedre kvalitet
.De redmoore rødder jeg har set bla. hos Neonfisken, har ikke haft de kvaliteter som du her omtaler.
Ja jeg glæder mig også, men der mangler lige et par småting, såsom en Co2 flaske før det igen bliver opstillet og billeder skal du nok til den tid få et se. jeg blev desværre nødt til at skille mig af med en roden 140x60x40 cm >60 kg, jeg ellers havde brugt år til at lede efter så nu skal jeg til at finde de "rigtige" rødder bare i en lidt mindre skala.
frimann85 — 2. august 2011, 11:19
I øjeblikket henter jeg rigtig megen inspiration rundt omkring for at finde ud af hvad det skal være. Har altid synes godt om sommerfuglecichcliden/Microgeohagus ramirezi. Dog læser jeg, at folk ikke altid har lige let ved at få disse til at trives. Det kan godt afholde mig lidt fra ideen. - Men i hvert fald er ideen et dværgcichlide par og en lille stime + et par ancistrus højst sandsynligt. Lyder det ikke meget fornuftigt? 🙂
Luna — 2. august 2011, 11:33
Hold da op en rod du har fået fat i! Men jeg synes nu det er spændende at gå at finde rødder. Så jeg glæder mig til at se dit akvarie, når det er klar til foto.
#24 Ja. Det lyder meget fornuftígt frimann og som et spændende akvarie. Det er lidt forskelligt hvad folk har af held med ramirezi'en. Men du kan da prøve at kikke på Mikrogeophagus altispinosus (den Bolivianske sommerfuglecichlide) så. Den er knap så farvestålende og bliver lidt større, men stadig en smuk cichlide og så skulle den høre til de mindre aggressive... Det er jo også et plus. 😉
Luna — 2. august 2011, 11:37
SogneprQsten — 2. august 2011, 11:43
Jeg har før lavet asiatisk underskovs biotop (som en pyt der er opstået i underskoven).
Der satte jeg bambus og rødder på acryl/plexiglas plade.
Den er lagt under bundlaget - som her bestod af spaghnum og grusblandning.
Så det kan også lade sig gøre på denne måde, at fiksere dit inventar:)
frimann85 — 2. august 2011, 12:39
- Du skjuler iøvrigt din Eheim Aquaball ganske fortrinligt. Er den et fint udgangspunkt for et 128? Overvejer nemlig selv en sådan.
Luna — 2. august 2011, 18:10
Så den klarer jobbet fint. 🙂
SogneprQsten — 2. august 2011, 18:17
ikke at forglemme det fortrinlige "hoved" som du kan dreje hvor hen du vil.
Og du i nederste skuffe kan have biofilter martiale:)
Luna — 2. august 2011, 18:27
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.