Zebrasoma flavescens, fodring.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Stockholm Saltvand — 1. august 2011, 14:59

Jeg har 2 st Zebrasoma flavescens ca 10 cm. Den ene har efter jeg kom hjem fra ferie set rigtig dårlig ud. Desværre har jeg ikke kunnet få den til at spise noget som helst, har førsøgt med 5 forkellige pellets, osi-flakes med mere.

Den er stadig aktiv i dens fødesøgning og nipper alger af mine LS som den plejer.

Grundet vanddampning havde jeg under min ferie bare 2*80W T5 belysning over baljeg i 2 uger og jeg fundere på om dette kan være anledningen til at den ene er blevet meget tynd?

AndersGS — 1. august 2011, 22:34

Hmm parasit?

Har du prøvet med frisk salat/banan?

Stockholm Saltvand — 1. august 2011, 22:37

banan skrald eller kødet?

Stockholm Saltvand — 1. august 2011, 23:28

banan,,,,, testet, og ingen succes. Dog virker det som om den er blevet bedre over dagen om end ikke i nærheden den anden.

AndersGS — 2. august 2011, 08:39

Selve kødet..

Det der får mig til at tro der er en parasit på "besøg" er at den på samme "sultetid" som den anden har tabt sig så meget mere..

Stockholm Saltvand — 2. august 2011, 10:10

Jeg er i denial, ang parasit naturligvis... Men om du har ret hvad er kuren?
Jeg har ikke tilført en fisk i 6 mdr...

AndersGS — 2. august 2011, 16:07

De kommer jo også med fragmenter og nye koraller..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.