Billeder af mine 2 nyopstartede akvarier.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Luna — 9. juli 2011, 19:20
Først mit 54 liters med mine L144 (L144 bliver flyttet til 128 liter senere) og røde RCS.... Skal lige sige, det ikke er helt færdigt endnu. Mangler at lege lidt med en algekugle og lave en ny baggrund. Men alt gik jo lidt stærkt.
Og så er det her at tålmodigheden kommer på en lille prøve. Ville jo gerne have at mosset gror meget hurtigere. hehehe
Har opbygget akvarierne sådan, at det skulle være rimeligt nemt at fange yngel op.
Og her er mit 75 liters, som jeg har kunnet gøre pænt grønt, med hjælp fra Jette og Kirsten... Tusind tak begge to! 🙂
Der har jeg så Ancistrus red og gule RCS.
På første og sidste billede kan du se dit fine mos Kirsten. 🙂
Jeg er ked af at billederne ikke blev bedre. Men der er en chance i aften, hvor jeg har bundet det på to rødder mere. Måske er jeg mere heldig der.... Ellers må vi vente på det bedre kamera. *rødmer*
Jette... Der er begyndt at komme nye blade på dine Cryptocoryner nu og din Hornblad har det fint, som du kan se. Det varer ikke længe, før jeg har så meget, jeg kan forære noget væk. 😀
Hmmm... Som I kan se, har jeg prøvet at give dem skoldet brændenælder. Men der er ingen der har vist interesse for det endnu. Hverken rejer eller Ancistrus.... Mon det er mig, der har gjort noget galt?
Har tørret resten. Måske de bedre kan lide det tørret. Det må tiden vise. 😛
Jan H — 9. juli 2011, 20:17
benja1 — 9. juli 2011, 20:43
TinneG — 9. juli 2011, 21:24
Luna — 9. juli 2011, 22:02
#2 Ahh... Så er jeg mere rolig Jan. Så ser jeg bare tiden an. De er jo lige kommet i.
Lidt aftenbilleder af rejer og L144 fra 54 literen.
Her er et lidt bedre billede af din mos i 75 literen Kirsten. 🙂
Luna — 9. juli 2011, 22:10
Har tænkt på JBL's rør. Er der nogen der har erfaring med dem eller kender et andet godt rør, der gengiver farverne godt?
Lieberdk — 9. juli 2011, 23:13
schlytter — 9. juli 2011, 23:31
1x kold hvid + 1x "sunglow" tror jeg det hedder..
flotte detaljer, og kan forestille mig der er lagt en masse arbejde i det - men må tilslutte mig #7, og ytre min personlige mening, at det ikke er den stil jeg selv ville vælge 🙂
Det skal bestemt ikke tages negativt - for det er flot og dekorativt, men bare ikke min smag 😉
Her er et par billeder af nogle af mine baljer 😎
530 Liter (nedlagt)
2x 250 Liter
Skal så lige siges jeg mest er tilhænger af barbunds akvarier, pga opdræt 😉
c sørensen — 9. juli 2011, 23:36
TinneG — 10. juli 2011, 10:33
Luna — 10. juli 2011, 10:51
#8 Må jeg først liige have lov til at savle over de akvariereoler schlytter. Det ser dælme da lækkert ud.... Der rækker mine 3 akvarier ikke langt hahaha.
Jeg har indrettet akvarierne efter, hvad de fisk/rejer der er i mine akvarier kræver af planter og rødder, da jeg indrettede dem. Det skulle have været akvarier med bar bund og så nogle planter og rødder, der hurtigt kan hives op ved infangning af fisk eller rejer, da det er opdrætsakvarier. Men synes så, at rejerne skulle have bund osv osv. Så det endte selvfølgelig op med noget mere, end hvad jeg havde tiltænkt fra starten..... Men nu har jeg også kun 3 akvarier kørende, vil jeg også gerne have lidt at kikke på. hehehe
Har kik på Shrimp soil bund... Jeg tror jeg vil prøve det i mit 54 liters. For at se hvor meget eller om det kan sænke min PH, da vi har hårdt vand og så kan jeg samtidig godt lide den mørkebrune farve.
Tak for bud med dine rør. Men nu er det mindre akvarier på 54 og 75 liter. Så der er kun et rør i dem. Så jeg kan ikke kompinere dem med et andet rør. Så har du et bud på et rør der gengiver farverne godt, ville det være skønt. 🙂
#9 Tak c.sørensen.... Der kommer en sort baggrund. Men jeg var løbet tør for sorte affaldssække. Så der kom lige et stykke pap på, indtil jeg får købt en. 🙂
Luna — 10. juli 2011, 10:55
Det er faktisk rødligt, men de rør jeg har giver så meget gult lys at det ikke er til at se. Men det hedder Orbit 0,8-1-2 mm.
Men du kan kikke efter det bundmatriale der hedder Shrimp soil. Der er forskellige slags. Det er ensfarvet brunt.
Luna — 18. juli 2011, 15:54
Ja, ja... Jeg ved godt det ikke er Kardinaler. hehehe
Men fornøjelsen er nu lige stor for mig, da jeg vil prøve at lave nogle flotte røde RCS. Så jeg er dælme da spændt på at se hvor røde de bliver. 😀
Jeg kan se der er flere af tøserne der går med æg nu, så det bliver spændende, når der rigtigt kommer gang i dem.
kickerdk — 18. juli 2011, 16:01
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.