Gode råd til 275l søges

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tokasper — 30. juni 2011, 10:53

Halløj akvarister!
Efter et par års forsøg på at stige op af den vanskelige erfaringskurve der gør sig gældende for akvarium-hold, tror jeg vi er klar til at opgradere og erhverve os det første "rigtige" akvarium. I stedet for 54l forventer jeg at skifte op til et 275l.
I denne forbindelse ville jeg meget, meget gerne høre jeres mening om nedenstående projekt – hvad er forkert, godt eller kunne gøres langt smartere?

"Hardware:" Selve akvariet bliver et Mark II 275l i aluminium (mål: 100x50x55, pris ca. 1769), lampen en Effect-line 250l T5 2x39W (rør: 827 og 865) (pris ca. 1445) og som filter regner jeg med at prøve et af Oles hjørnefiltrer (pris 399 http://www.unimati.biz/product.asp?product=3174).
Jeg håber at kunne undgå et CO2 anlæg og selvom jeg havde overvejet en af de smukke 3D-baggrunde har jeg valgt at holde mig til en sort baggrund som jeg har god erfaring med i de øvrige akvarier.
Bundlaget bliver småt sort grus lagt oven på ca. to kilo af Ullits bundlagsgødning.

"Software" eller Fiskebestanden er planlagt til at blive 15 Aplocheilichthys normani, 2.2 hypseleotris compressa, 3.3 Aphyosemion australe, 2.2 Tateurndina ocellicauda samt en stor flok Otocinclus affinis og nogle Amano rejer.

Indretningen er planlagt til at blive således:

Brun: Forskellige Cryptocoryner med de mindste forrest og største bagerst.
Rød: En stor rød plante, f.eks. Ludwigia repens "rubin" / Proserpinaca palustris 'Cuba'
Grøn: Forskellige grønne små til store planter
Sort: Hjørnefilter samt et powerhead til at skabe lidt cirkulation.
Gråt: Tre rødder – af redmoor typen.
Blåt: Små huler til påfuglehannerne.
Lysegrøn: En stor "plæne" af moskugler spredt ud på net – jeg har brugt det i lille skala i mit ene 20l og det giver en fin virkning jeg gerne vil forsøge i større skala. Hvis det går galt bliver der plantet en lille forgrundsplante i samme område.


Så - hvad har jeg planlagt forkert, hvad kan gøres bedre og hvad skal jeg undgå?
Bedste hilsner,
Kasper.

Jan Persson — 6. juli 2011, 13:55

Syntes det ser fornuftigt ud - dog ville jeg nok ikke binde an med moskugle plæne i den størrelsesorden *blink*

Jeg ville i stedet vælge noget lavt og pænt, personligt ville jeg vælge denne:
http://www.tropica.dk/planter/plantebeskrivelse.aspx?pid=053H

Luna — 6. juli 2011, 15:18

Skøønt akvarie Tokasper!....Jeg kan godt lide "mosplænen".... Et dejligt akvarie. 🙂

Jeg tror godt jeg ville prøve. Men nu kan jeg også godt lige de algekugler. Men jeg ved så ikke hvordan det vil blive, da jeg aldrig har prøvet.

Luna — 6. juli 2011, 15:28

Kommer lige til at tænke på, at mine små "mosplæner" altid har været i et akvarie med en masse rejer. Så ved ikke, hvordan det vil komme til at se ud med tiden uden et evt. rengøringshold.

Tokasper — 6. juli 2011, 15:36

#2-4; Tak for indlæggene. Luna du stjæler dog mit spørgsmål til Jan :-). jeg vil også meget gerne høre om eventuelle mulige problemer ved "plænen"? Jeg har overvejet et problem med ophobninger nedenunder, men hvis det net den fastgøres på er tilstrækkelig stormasket burde det kunne afvægres. Dernæst kan komme at nabo-beplantning vil forsøge at erobre plænen - men det burde kunne holdes nede. Jeg forventer at lave plænen af én stor net-plade.
Og tak for forslaget om Pogostemon - det er en smuk plante men jeg finder den en smule kaotisk i store mængder. Desuden er jeg i tvivl om hvorvidt den ville kunne holdes pæn uden CO2?

Igen tak og kom endelig med flere svar og indlæg :-).
K.

Luna — 6. juli 2011, 15:42

Kan i hvert fald sige at mine Cryptocoryner poppede op i plænen op til ca 10 cm inde. Så det kan godt blive et problem med planter tæt på den..... Så er der jo også at den vokser i vejret. Den bliver højere med alderen. Jeg syntes mine rejer klarede noget af det. men uden dem, ved jeg ikke hvordan det kommer til at se ud.
Ved så ikke ang. skidt under, da mine aldrig har været så store. Det må jeg lade andre svare på.

Tokasper — 7. juli 2011, 08:42

#6: Hmmm, havde slet ikke skænket deres størrelsesforøgelse en tanke. Så vidt jeg kan se mine andre "plæner" så er det yderst begrænset - måske .5cm om året? I værste fald må jeg skifte plænen hver tredje år så :-).

Mere interessant er det med dine crypter. 10cm inde? Den var værre. Det betyder en del mere nedklipning end forventet - men med mindre der kommer advarsler mod aenerobe zoner eller lignende tror jeg at jeg vil forsøge en sådan plæne - og som sagt, skulle det ikke virke så må jeg skifte den ud med en mere "klassisk" forgrundsplante.
Igen, tak for indlæggene.
K.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.