AH snegle og tylomelania sammen?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
bork — 7. juni 2011, 21:37
Altså et akvarie med
1 Kampfisk han
2 guppyer + guppy yngel
3 Mollyer
1 Ancistrus
5 AH Snegle
1-2 Tylomelania
Og hvis nogen har kommentarer til kampfisken med de andre - går det indtil videre fint med den og de andre :-)
Er der desuden nogen der ved hvor i DK man kan købe små blå krebs til ferskvand? Helst et sted på sjælland og tæt på KBH.
TheViking — 7. juni 2011, 22:04
Jeg tror at det vil gå galt for de nuværende beboere, hvis du putter en krebs i samme akvarie som ovenstående.
bork — 7. juni 2011, 22:07
TheViking — 7. juni 2011, 22:18
Den vil tage syge/svage fisk, og dem den ellers kan få fat i.
Mange fisk "sover på bunden" om natten og jeg mener at krebs søger deres føde om natten.
Desuden er krebs kendt for at flytte om på akvariet som den nu kan og lyster, og planter vil efter manges mening ikke overleve.
Læs desuden http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11135
Jeg ved ikke om det er samme art, men så ved du i hvertfald lidt om krebs. Læs desuden også brugernes kommentarer i bunden..
thortof — 8. juni 2011, 08:21
den eneste anden snegl jeg ikke har set AH kunne ondulere var sort majssnegl
VH
T
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.