tropheus-yngl?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
emil_4600 — 7. juni 2011, 12:30
jeg har indtil videre bare gevet dem knust flagefoder, som de spiser med stor appetit.
jeg har hørt noget om at man kan tage blommen fra et hårdkogt æg og smuldrer ned til dem? er det en god/skidt idé?
er der noget i ved de har godt af som små, må i meget gerne fortælle om det.
molm — 7. juni 2011, 13:18
emil_4600 — 9. juni 2011, 13:53
er tropheus folket efterhånden en uddød race? ..
da jeg kom på sitet her første gang var der fuld gang i tropeheus-snak og/eller -handel .. men det erder langt imellem for tiden
molm — 9. juni 2011, 14:36
FinnB — 9. juni 2011, 15:15
emil_4600 — 9. juni 2011, 20:10
jeg har haft tropheus'er i snart halvandet år, så helt ny i klubben er jeg da ikke - men omvendt har jeg osse meget at lære (:
#5 som molm sagde, velkommen i klubben
KimJ — 10. juni 2011, 09:31
M.h.t. fodring, kan man efter mine erfaringer sagtens fodre med det samme som forældrefiskene lever af, evt. i findelt tilstand. Bruger man rejemix, er der dog grund til at advare mod dette; hvis mixen ikke er tilstrækkelig findelt, har jeg oplevet at nogle unger er blevet kvalt i ærteskallerne. Det sker dog, igen udfra mine observationer, ikke i akvarier hvor de går sammen med de voksne fisk. Rejemix kan, hvis det er det eneste foder, godt være lige lovlig næringsfattigt til helt små unger.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.