Gode råd til nem rengøring af spandfilter (Eheim 2011) ??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

FruSand — 17. maj 2011, 14:34

Jeg står for at skulle rengøre mit spandfilter for første gang, tror jeg 😉 Der er markant mindre outflow ift normalt, så er det ikke ved at tid? Det har kun kørt omkring 4 uger, så er lidt overrasket over at det er tid allerede *uhh* (der er 1 kampfisk, 20 rejer og 10 små og 2 store mysterisnegle på 112 l)

Jeg synes det virker lidt uoverskueligt med slanger osv., og vil gerne undgå at få vand ud over det hele, så er der nogle garvede, der kan give gode råd til, hvordan jeg undgår det? Skal have trukket slangerne ned bag akvariet til pumpen og ud gennem underskabet, og kan ikke helt gennemskue, hvordan man bedst undgår vandspild.

Tak for gode råd 😉

obelix_5 — 17. maj 2011, 14:48

Hej

Det lyder umiddelbart mærkeligt at de allerede skal renses. Men du siger selv at outflowet er markant mindre, end normalt. Så der er ingen vej uden om. Der sidder formodentligt et stykke hvidt "filtermateriale" øverst i spanden. Smid det ud. Det gavner ikke længere. Men vigtigst af alt - HUSK AT GEMME EN KOPFULD SLAM FRA FILTERT. Det kommer du så i igen. Ellers starter du dit filter om fra nyt en gang til. Og det vare noget tid inden bakterikulturen er genoprette igen. Derfor en kop "gammelt" slam.

Ser ud til at der ikke er mulighed for at lukke for in/outflow slangerne. Så enten skal du have en til at holde en finger på hver slange. Eller også skal du tage indtag og udblæs op af baljen.

FruSand — 19. maj 2011, 09:56

Tak for dine gode råd! Tog endelig mod til mig her i morges og fik ordnet det uden det store vandspild 😀 Kunne tømme indsugningsslangen for vand, tage udstrømningsslangen af og så gik det nemt..

Det hvide filtermateriale var HELT stoppet til, så det røg ud, som du skrev - ved ikke helt om jeg kommer til at mangle det nu? Det er jo ikke det mest belastede akvarie rent fiskemæssigt 😉 og der er stadig alt det andet filtermateriale, som så næsten rent ud. Jeg genbrugte slam og vand fra pumpen, da jeg satte det hele til igen, og nu er der i hvert fald godt gennemløb! 😛

Tak igen!

Akvariebiksen — 19. maj 2011, 12:43

det hvide filter er der for at tage det meste skit, hav et par stykker liggende så kan du normalt nøjes med at bare skifte det ud uden at rense pumpen totalt hvor du mister alt det gode slam, alternativ monter et forfilter på sugerøret så kan du nøjes med at rense det og så lad din spandpumpe være i fred så længe som muligt.

Himmler — 19. maj 2011, 17:25

Hejsa, et godt råd mht til udvendige filtre er at sætte en stophane på hver slange tæt på pumpen udvendigt. dermed kan man lukke af for vandet men stadig beholde vandet i slangerne. Så man slukker for pumpen, lukker stophanerne, tager slangerne af pumpen, rengør pumpen, sætter slangerne på igen, åbner først for stophanen på "ud" slangen, åbner herefter stophanen på "ind" slangen så bliver filterspanden fyldt med akvarievand igen. når den er fyldt op tændes strømmen igen. DET ER NEMT, sådan gør jeg altid. mvh Henrik

MKBaun — 19. maj 2011, 18:26

Det hvide filtervat kan findes billigt i en pose med en lang bane. Så klipper man bare et nyt stykke af når det trænger til at skiftes ud.
Det tager som #4 skriver det værste skidt så det ikke sidder indeni filtersvampene.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.