Tropheus sp. black pemba med skuffe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lotz — 14. maj 2011, 11:39

Jubiii min første skuffe ved mine troffer bliver så spændende.

Men lige et spørgsmål?

Skal hun over i et akvarium for sig selv eller er det bedst at hun bliver hvor hun er?

benjaming — 14. maj 2011, 17:09

Jeg har selv bemba/pemba'er og jeg plejer bare at lade hunen med skuffen blive i akvariet. Og så har jeg bare lagt en masse sten i akvariet som ungerne kan gemme sig i, når de kommer. 😉


Mvh. Benjamin

KimJ — 15. maj 2011, 08:48

#1
Enig med #2 i at det er klart at foretrække at lade hunnen gå i flokken, og bare sørge for at der er skjulesteder nok.

Eksempel:

Dholtebo — 15. maj 2011, 09:02

Jeg vile også ligge en masse små sten i og så læne mig tilbage og nyde synet af yngle plejen og senere de små søde unger som fiser ind og ud mellem steneneB)

lotz — 15. maj 2011, 10:33

Er dette nok sten eller skal der flere i?

Dholtebo — 15. maj 2011, 12:28

Jeg ville vælge fler små sten i bunker, mindre end knytnæve str

THORLEIFDK — 15. maj 2011, 13:01

Flere Sten i Lena:)Kims akvarie med alle stenene,er et rigtig fint eks. på en troffe balje;)

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

lotz — 16. maj 2011, 09:26

Tusind tak for jeres super gode svar har nu være ved vesterhavet efter smukke hvide sten til mit malawi akvarium så mon ikke der kommer et par sten i overskud til trofferne 🙂

emil_4600 — 16. maj 2011, 13:00

#1 jeg søgte lignende info i en tråd, for kort tid siden.. det kan være nogle af linjerne er brugbare?
http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1238715

molm — 17. maj 2011, 11:01

Flotte fisk Carsten... de har det stadig godt, skal jeg hilse at sige.
Jeg hiver vel 25-40 unger op hver 2. måned på "mange små sten" metoden fra et akvarium med 25-28 sp. black. Men når jeg tager et par hunner op og lader dem selv spytte i ro og mag i et andet akvarium, giver det noget flere unger. Foretrækker dog den første metode, fordi det giver mindre bøvl, og flokken får lov at gå sammen altid og er forholdsvis stabil.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.