Skade på Juwel træ-armatur
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Smedegaard — 28. april 2011, 16:22
Jeg tænker på om ikke det evt bare kan slibes ned, og så en omgang lak igen? Hvis man overhovedet kan gøre det på finér? (som ville være logisk det var lavet af?)
mikkel81 — 28. april 2011, 19:44
Mvh Mikkel (tømrer)
Smedegaard — 29. april 2011, 16:19
mikkel81 — 30. april 2011, 19:24
Ja nu var jeg så sikker på min sag, men var forbi den lokale fiske butik og de havde mange forskellige Juwel akvarier og de var alle lavet i plast.........!!!! Jeg snakkede lidt med dem om problemet og de mente at det eneste man kunne gøre var at skaffe noget nyt "klistermærke træ" og sætte ud over!! Men det ved jeg sgu ikke hvor nemt det er at lave pænt;)
Ole H — 30. april 2011, 20:03
Slibe og lakke kan da lade sig gøre, men er jo bestemt ikke så nemt som at lime udenpå!
Endeligt kunne du måske vende lampen så det skadede område vender ind mod væggen?
Ole H
Smedegaard — 1. maj 2011, 11:38
#5 - problemet er bare at det næsten er hele overfladen på armaturet der er ødelagt 🙂 Men jeg vil lige undersøge dit tip ang det folie der. Akvariet er næsten for billigt til at sige nej til!
Wvack — 1. maj 2011, 11:42
Og her kan du køne næsten AL finér: http://www.finerkontoret.dk/index.php
held og lykke 🙂
Smedegaard — 1. maj 2011, 18:44
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.